«Молодь та Індустрія 4.0» – як працює методика EDP смарт-спеціалізації на практиці

В Україні запущена кампанія «Молодь та Індустрія 4.0» – круглі столи йдуть по 7 регіонам країни, й кілька великих фінальних подій готує Київ. Організаторами регіональних подій є платформа Industry4Ukraine, кластери ІАМ Запоріжжя, Миколаєва, Харкова, Вінниці та Києва, Центр 4.0 з Полтави та партнери з Кропивницького, а координує всю кампанію асоціація АППАУ. Дискусії, що розгортаються по регіонам є типовим прикладом організації підприємницького діалогу (EDP), який є головним засобом методології смарт-спеціалізації на початкових етапах регіональної спеціалізації. В цьому огляді ми розглядаємо особливості української версії EDP, яка була розроблена в проекті «Інтеграція 4.0» в березні 2021. Кампанія, що триває чудово ілюструє моменти цього процесу, тому їх варто детальніше проаналізувати, акцентуючи на практичних рекомендаціях.

Особливості української версії EDP в практичній реалізації

Європейські підходи смарт-спеціалізації підтверджують ключову роль кластерів в інноваційному та промисловому розвитку регіонів. Українські кластери нового типу, що створюються на перетині промислових та хайтек секторів (концепція ІАМ АППАУ від 2019) стали яскравим прикладом цієї тези, започаткувавши рух на ре-індустріалізацію регіонів України в 2021 – сьогодні саме кластери типу ІАМ стали ініціаторами кампанії «Молодь та Індустрія 4.0» під егідою Європейської комісії. Цей рух вже має сильні засадничі положення та концептуальні розробки. Зокрема, мова про адаптовану модель смарт-спеціалізації, що розроблена Інститутом економіки та прогнозування НАН України та АППАУ в проекті «Інтеграція 4.0» від 2021. Вона надає важливі зміни до методики європейської смарт-спеціалізації (далі – S3). По-перше, вона пропонує цілісну модель S3, яка є значно ближчою до українських реалій, а не копі-паст методик ЄС. По-друге, вона зосереджується на головному процесі підприємницького відкриття й вказує на низку відмінностей, які мають сугубо практичний характер (про це далі). По-третє, вона надає конкретні рекомендації по співпраці регіональних стейкхолдерів «влада – бізнес – освіта та наука – громадськість» в покращенні регіональних стратегій розвитку, орієнтованих на промислові хайтек. Детально вся методика представлена у звіті проекту «Інтеграція 4.0».

Згідно європейської методики, процес підприємницького відкриття передбачає серію зустрічей головних стейкхолдерів з метою вироблення пріоритетів та планів дій регіональної спеціалізації.

Кампанія «Молодь та Індустрія 4.0» лежить 1:1 в рамках цього підходу. Більше того, наші заходи мають статус Європейських індустріальних тижнів та підтримуються Європейською комісією. Україна дуже добре представлена в цих заходах і є лідером Східної Європи.

Рис. 1 Мапа заходів EU industry weeks

Тобто, впродовж цих зустрічей сторони домовляються про головні напрями регіональних стратегій, конкретні плани дій, формати співпраці тощо. Не дивлячись на всю очевидну доцільність такого процесу (-ів) і які мають йти на постійній основі, на практиці ці процеси йдуть дуже важко. Практично всюди раніше ми бачили великі бар’єри та низький рівень довіри між ключовими категоріями – владою, бізнесом, наукою та освітою. Як приклади, в 2021 ми показували наскільки важко та складно йдуть ці узгодження в ініціативах обліку інновацій на регіональному рівні, в залученні науковців, або в діалозі стейкхолдерів на національному рівні. Подібних прикладів – маса й на всіх рівнях діалогу як на національному рівні, так і на регіональному.

Відповідно,  українська версія EDP акцентує на 7 відмінних рисах, які мають враховувати регіональні стейкхолдери, рис. 2.

  1. Розподіл ролей між стейкхолдерами, зазначених в нашій моделі, має відбуватись згідно реальних спроможностей. Тобто, дуже наївно, й навіть шкідливо, очікувати, наприклад від департаментів ОДА готових, якісних пропозицій стратегій, скажімо, в сфері підтримки співпраці університетів та промислових підприємств в створенні нових навчальних програм Індустрії 4.0. Подібні очікування є завищеними, оскільки не відповідають нинішнім спроможностям цього учасника EDP й відповідно будуть викликати розчарування та зниження довіри інших сторін. Натомість, якщо ви делегуєте цим департаментам більш властиву їм роль, процес EDP буде успішним. Приклад Полтави в кампанії «Молодь» є дуже показовим – завдяки правильному залученню ОДА, вони мають кращі показники в опитуванні серед всіх регіонів.
  2.  Домовленості та вирівнювання учасників процесу відбуваються поступово та ітераційно, а не “раптом” й відразу «за одним столом». Ця рекомендація враховує поточний стан величезних розривів між поглядами різних категорій та існуючої недовіри. Наприклад, в АППАУ, ми високо оцінили перспективи європейського проекту WORK4CE, який веде «Запорізька політехніка». Адже цей проект задає нові стандарти в інженерних професіях в епоху Індустрії 4.0 й подібних проектів таких масштабів мало в Україні. Оскільки проект стартував в кінці 2020, рік тому ми рекомендували кластеру ІАМ розпочати процес пошуку «точок дотику». Але цього не сталось й цей процес розпочинається тільки в лютому 2022. Й перші обговорення вже показують, що домовитись про конкретний план дій буде непросто – сторони мають зовсім різні уявлення про те, як мають співпрацювати бізнес та викладачі, які створюють нові навчальні програми. Але сторони налаштовані на досягнення консенсусу – тому вже сплановані кілька наступних зустрічей, ми рухаємось поступово й ітераційно. Подібні процеси узгодження з кожним ключовим стейкхолдером, особливо з владними структурами, можуть займати тижні, разом між різними акторами – місяці. Тому «сісти й домовитись»  відразу за круглим столом – це з області фантастики й кожен учасник процесу має це враховувати.
  3. Єдине інформаційне поле та регулярні комунікації – супер-важливий пріоритет всіх стейкхолдерів. Не дивлячись на цілий рік навчань кластерних координаторів в проекті ClusteRISE, ми бачимо все ще низький рівень в цих аспектах на рівні більшості регіонів. Стейкхолдери процесу недостатньо, або взагалі не комунікують про свої позиції в соц. мережах, бази контактів для е-розсилок є низької якості, немає синхронізації комунікацій на різних рівнях партнерів. Навіть відносно прості речі, як драфт-програми заходів, узгоджуються в дуже вузьких колах до останнього моменту, замість того, щоб відразу викладатись в гугл-док для спільного обговорення між ключовими акторами та спікерами. Ці речі є наразі в фокусі уваги керівництва кампанії, й поступово, крок-за-кроком, ми встановлюємо єдині стандарти комунікацій.

    рис1. головні риси української версії EDP
  4. Спільна аженда, яку виробляють учасники процесу має включати конкретні, дієві рішення. Ці рішення є результатом попередніх перемовин та домовленостей, і які в свою чергу базуються на спільному баченні ключових викликів та пріоритетів розвитку. В кампанії «Молодь» організатори вже домовились, що фінальні резолюції кожного регіону (звіт до європейської комісії та на нац. рівень) мають включати фіксацію:
    1. Спільних викликів щодо залучення молоді до промисловості й навчальних програм Індустрії 4.0
    2. Перелік кращих практик
    3. Пропозицій та рекомендацій щодо покращення, включно з механізмами та інструментами в цій сфері, а також конкретних заходів на 2022
  5. Якщо попередній пункт стосується deliverable – вихідного документу (-ів) на рівень уряду, то всі цілі та результати є можуть бути ширшими. Але це дуже залежить від початкової установки. Чого ви очікуєте від цих регіональних круглих столів, чому та навіщо? Координатор кампанії АППАУ дуже акцентує на тому, щоб на самому початку підготовки всі ключові стейкхолдери зібрались й зафіксували ці очікування. Звідси слідують конкретні цілі й подальша підготовка та програма заходу є нічим іншим, як інструментом реалізації цих цілей. Наприклад, завдання кращої консолідації всіх ключових стейкхолдерів навколо пріоритетів розвитку Індустрії 4.0 було та є стратегічним в Харкові. Тому круглий стіл який відбувся й продемонстрував високий рівень подібної консолідації, є 100% важливим внутрішнім показником зростання й ця мета досягнути.
  6. Велика увага учасників процесу EDP має бути приділена quick wins – простим, але дієвим заходам, які показують переваги взаємодії стейкхолдерів та повертають довіру до них, як і до самої ідеї співпраці. Опцій таких простих, але дієвих засобів в кампанії «Молодь та Індустрія 4.0» реально багато – ось кілька ідей:
    1. Демонстрація конкретних домовленостей на круглих столах у вигляді підписання меморандумів про співпрацю: Харків вже показав цей приклад, 2 угоди між бізнесами та університетами підписані на початку заходу.
    2. Долучення державних структур до завдань кампанії, наприклад, в сфері опитувань – вже згаданий приклад Полтави цікавий тим, що тут присутнє також Національне агенство кваліфікацій, й ці опитування продовжуються з їх участю.
    3. Пошук та яскрава демонстрація кращих практик у співпраці – тут маса опцій, але важливо їх правильно розкривати. Зокрема, не варто просто піаритись будь-якому стейкхолдеру зі своїми власними здобутками, важливіше акцентувати саме на моментах співпраці. Наприклад, на київський захід 22 лютого ми очікуємо демонстрації співпраці між КПІ та Ajaks Systems в створенні лабораторій та нових навчальних програм.
  7. Остання особливість української версії EDP – максимальна інтеграція з загальнонаціональними ініціативами. В кампанії «Молодь та Індустрія 4.0» це пункт виглядає природно та органічно, адже ми збираємо всі пропозиції, всі кращі практики з метою фінальної презентації та консолідації. Крім цього, по ходу кампанії ми спільно відпрацьовуємо цілий ряд методик та технік консолідації, інтегрованих комунікацій, синхронізації з європейським досвідом, більш ефективного проведення гібридних івентів тощо. Кожен залучений кластер здобуває новий досвід та навички, й це потужна практика професійного зростання.

Головні рекомендації до регіональних стейкхолдерів

Як координатор кампанії, АППАУ рекомендує всім партнерам задіяним в кампанії:

  1. Координатори мають достатню уваги приділити процесам якісного планування. Тут найбільш важливою є завчасна (7-10 днів до початку круглого столу) публічна програма, і яка відповідає зафіксованим очікуванням – цілям, узгодженим зі всіма стейкхолдерами.
  2. Ефективні комунікації між стекйхолдерами також must be. Хоча це є аксіомою в проведенні подібних заходів, на практиці ми бачимо багато недоліків, в першу чергу, через нестачу досвіду виконавців. Тому ще раз і ще раз, –запитуйте, консультуйтесь й враховуйте досвід, який ми щоразу аналізуємо після кожного заходу.
  3. Організатори очікують на виході плану конкретних заходів на 2022. В ідеалі, саме про це мали б підписуватись угоди про співпрацю між кластерами та ОДА. Але в цій сфері, – краще менше, але краще. Наразі нам важко говорити про якісь серйозні програми, вже підготовлені плани чи «проривні ініціативи» регіонального рівня – їх, на жаль, не видно. Тому акцентуємо на тому, що вже є найбільш очевидним та дієвим. Й тут в кожному регіонів вже є свої напрацювання. Зокрема, АППАУ рекомендує для всіх регіонів проведення Технологічно-інноваційних днів. Ці заходи доказали свою ефективність в 2021 й внесені нами в перелік рекомендованих найбільш ефективних міні-проектів в Індустрії 4.0.

Зрештою, просто насолоджуйтесь моментами співпраці. Маленькі несподівані відкриття, моменти зближення та підтримки в нас йдуть щодня. А що може бути більш цінним в партнерстві, ніж відчуття підтримки та синергії?

Повертаючись до теми в заголовку, зазначимо, що техніки та методики, в тому числі EDP, які відпрацьовуються в цій кампанії є дійсно стратегічними та ключовими для запуску регіональних програм ре-індустріалізації країни.

Європейські індустріальні дні та тижні – це не про разовий «піар євро-рівня» чи чергову «балаканину» обласного значення. Ми хочемо реально змінювати ефективність наших заходів на рівні регіональних та національних стратегій. Адже ми не вперше проводимо Європейські індустріальні дні. В прикладах попередніх років  – наприклад, у Львові чи Херсоні можна запитати сьогодні організаторів – «й що вдалося змінити»? Навряд чи відповідь буде позитивною. Наші регіони й далі будують «чушки замість кораблів» й українська економіка успішно продовжує курс на де-індустріалізацію, який триває вже більше 10 років.

Тому чим більше ми будемо практикувати ці прогресивні методи на кшталт EDP в кожному важливому заході, тим швидше в нас появляться реально діючі регіональні стратегії смарт-спеціалізації, ре-індустріалізації і не тільки.

Для тих, хто бажає приєднатись до нашої кампанії – детальна інформація про переваги залучення за цим посиланням. Графік проведення круглих столів по регіонам та реєстрація – тут. Запрошуємо.

Виконавча дирекція АППАУ.