Молодь та Індустрія 4.0 – підсумки першого тижня кампанії

Перший тиждень кампанії «Молодь та Індустрія 4.0» був дуже багатим на події, обміни та інсайти. В цій публікації ми ділимось головними новинами.

Заходи в Запоріжжі та Харкові

Харків проводив свій Європейський індустріальний день 8 лютого, а Запоріжжя – 10-го. Надагаємо нашим читачам, що обидва регіони є пілотними в запуску кластерів ІАМ (Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування). В 2021 році саме з цих регіонів почався загальнонаціональний рух кластерів ІАМ, до якого сьогодні приєднались ще 4 регіони – Миколаїв, Вінниця, Київ та Суми. Саме тому, ці регіони стартували першими – як більш зрілі та організовані.

Власне, обидва кластери добре пройшли цей тест. Якщо однією фразою, то що зовнішньо, що по контенту обидві події передавали відчуття згуртованості, цілеспрямованості та готовності до взаємодії та кооперації.

Харківський круглий стіл зібрав більше 30 представників харківської спільноти в офлайн та близько 60 в онлайн. На заході були присутні ректор та 5 проректорів місцевих університетів. Один цей факт заслуговує на увагу – рідко коли таку поважну університетську аудиторію в Харкові був спроможний консолідувати малий та середній бізнес. А кластер ІАМ об’єднує представників саме цієї категорії. Перший результат – підписані 2 угоди про співпрацю між кластером та університетами ХПІ та УкрДУЗТ. Активну участь в заході взяли представники державних органів влади та місцевого самоврядування. Владіслав Бежко, заступник начальника Управління інноваційного розвитку та  іміджевих проєктів Харківської міської ради підтвердив готовність мерії активно сприяти розвитку інноваційних проектів кластеру ІАМ у співпраці з університетами. Захід відбувся в новому стартап центрі Spark НТУ «ХПІ», а це добрий маркер для посилення фокусу кластеру ІАМ на зростанні промислових стартапів.

Захід в Запоріжжі вже традиційно проходить на майданчику найближчого партнера кластеру ІАМ – Запорізької ТПП. На круглому столі були присутні ректор «Запорізької політехніки» Віктор Грешта, віце-президент ТПП Дмитро Антонюк, правління та члени кластеру, керівники 3х департаментів Запорізької ОДА, міської ради, провідних підприємств міста.

Програма була дуже насиченою на виступи, – слово брали практично всі запрошені, що свідчить про високий інтерес до теми заходу. Витік кадрів та молоді з промисловості дуже добре відчувають промислові регіони, як Запорізький. Серед численних пропозицій особливу увагу звертає європейський проект «Запорізької політехніки», спрямований на створення нових навчальних програм для Індустрії 4.0. Зараз проект набирає обертів й його команда є зацікавленою в співпраці з підприємствами, які вже готують кадри нового покоління.

Інсайти РГ reskilling upskilling

Між тим, паралельно в кампанії «Молодь та Індустрія 4.0» веде свою роботу Робоча група (РГ) reskilling upskilling яка має 3 ключові завдання – 1) провести оцінку (початковий облік) щодо наявності навчальних програм в Україні по темі Індустрії 4.0, 2) дати загальну оцінку gaps – наших розривів в темі reskilling – upskilling по відношенню до ЄС, 3) далі, виробити відповідні пропозиції на рівень ЦОВВ та інших стейкхолдерів.

В перший тиждень роботи, РГ відпрацювала «точки прив’язки» до 1-го рекомендованого документу – звіту Всесвітнього промислового форуму 2019, який дає не тільки оцінку стану кадрів та їх готовності до Індустрії 4.0, але й відповідні рекомендації.

РГ вже рекомендує регіонам робити проекцію власних викликів та пропозицій на ті, що відображені даним звітом.

В рамках роботи цієї групи АППАУ випустила попередні результати опитування роботодавців. Вони дають наступні висновки.

  • Серед інших галузей, промисловість займає останнє місце з точки зору перспективи залучення молоді – варто наголосити, що так думають самі промисловці, їх 90% в цьому опитуванні. Очевидно, що така позиція – ще один тривожний сигнал та маркер до тенденції деіндустріалізації, яка триває в країні.
  • Водночас, частина проблеми є в самих промисловцях – опитування показує, що ні підприємства, ні бізнес-об’єднання не мають конкурентних стратегій залучення й відповідно, вони програють «битву за молодь» ІТ-галузі та «Польщі» (еміграції).
  • Наслідок цього стану, – 50% опитаної молоді (а це вже 1700 респондентів) ніколи не чули про Індустрії 4.0, а 33% – «чули, але не знають що це таке».

Безумовно, цей стан викликає тривогу і з’являється багато питань також до державних структур й в першу чергу, до Міністерства освіти й науки.

Яким є стан освітніх та навчальних програм в наших університетах, якщо концепції Індустрії 4.0 пішов 12-ий рік, а світ говорить вже про Індустрію 5.0?

Щодо самих роботодавців, 90% з них оцінують стан навчальних програм як такий, що повністю або частково не відповідає вимогам ринку.

Євро-дні в Брюсселі

Між тим, EU Industry days пройшли в Брюсселі 8-11 лютого. Детально ми ще вивчаємо матеріали цих заходів, але назагал вже візуально (рис. нижче) видно чимало точок перетину з українським контекстом.

Наприклад, чого варто теза про потрійне поєднання «digital – green – resilience». На рис. ми виділили саме останнє, – «стійкість». Позаяк очевидно, що особливої стійкості потребуватимуть в 2022 всі регіони й вся економіка України.

Про інвестиції в цьому році точно не йдеться. А от про міжнародну допомогу – мабуть, так. Євросоюз та західні партнери не залишать Україну в біді перед російською агресією, й в тому числі ми можемо розраховувати на зростання міжнародної допомоги за низкою економічних, інноваційних та інших напрямів діяльності. Очевидно, що в контексті нинішніх подій має бути перегляд численних програм EU4xxxx (Business, Digital, Environemtn, Cluster тощо), й де саме Україна може бути флагманом розвитку.  Чи готові ми до цього?

Результати нашої кампанії «Молодь та Індустрія 4.0» дадуть чітку відповідь на це питання. Але одне вже ясно –

кластери ІАМ вже демонструють новий рівень стійкості до зовнішніх викликів.

Вміння збирати, консолідувати та орієнтувати «правильних людей в правильних напрямах» – є особливістю ефективних кластерів в ЄС та світі. Власне, що ми бачимо й наших прикладах в Харкові та Запоріжжя. Звісно, дуже важливою в цьому процесі є керівна (радше оркеструюча) роль АППАУ та наших комітетів на платформі Industry4Ukraine.

Зони росту для наступних подій

Втім, не варто надто хвалити ці перші події. Вони показали також певні зони росту.

Так, ми вже вміємо збирати й консолідувати ключових стейкхолдерів регіонального рівня. Але що стосується конкретних пропозицій, – поки що з цим не густо. Це варто взяти до уваги організаторам наступних подій.

Головна ціль кампанії – це побудова цілісної аженди промисловців та хайтек в питаннях залучення молоді промисловості та розумної промисловості (Індустрії 4.0). Тобто, мало визнавати виклики й консолідуватись навколо них. Нам потрібно більше фіксувати на кращих практиках (вони точно є по всім регіонам), але також більше виробляти конкретних пропозицій для необхідних змін на регіональному, національному рівнях, а також для Брюсселя. Відповідно, ми ще раз закликаємо організаторів заходів готувати ці пропозиції завчасно.

Завтрашній захід в Миколаєві має розпочатий цей поворот на конкретику пропозицій – він цікавий тим, що кращі приклади (бенчмарк) нам готує також ціла низка зарубіжних партнерів. Готуємось й з нетерпінням чекаємо.

 

Виконавча дирекція АППАУ.