Кращі практики в policy-making – звіт онлайн зустрічі 1 лютого

Перший публічний обмін на тему кращих практик в роботі експертних спільнот відбувся 1 лютого в складі 3-х спікерів – Юрчака Олександр (рух Індустрія 4.0), Макса Семенчука (рух IMPACT UA) та Миколи Скиби (Інститут майбутнього). Ця публікація – короткий звіт події з закликом до робочих груп Industry4Ukraine на своєму рівні починати систематизацію цих практик.

Головні меседжи від спікерів

Автор цих рядків представив напрацювання руху 4.0 в АППАУ та на платформі Industry4Ukraine – робочі групи тут працюють над різними документами чи проектами з 2018 року. Головні меседжи від АППАУ:

 • Ставки для policy – makers промислових хайтек від експертної спільноти сьогодні є дуже високими: в країні до цього часу не затверджені промислова та цифрова стратегії, не працюють інноваційна та експортна. При цьому процеси стратегування в 90% зводяться до фіксації хороших ідей на папері – в житті вони не працюють.
 • Проблеми ефективності робочих груп різні – від порушення базових правил (склад експертів, процеси організації, тощо) й до більш просунутого використання різноманітних інструментів, які оптимізують роботу й покращують ефективність.
 • Одна з найбільших проблем – відсутність достатньої консолідації навколо головних документів, які виходять з експертного середовища й далі прямують до депутатського корпусу чи на Кабінет міністрів.
 • Серед напрацювань АППАУ вже є кілька фреймворків, які допомагають оптимізувати роботу груп. Головними методами є наразі правильний підбір експертів та розподіл ролей між ними. Тим не менше, далеко не всі робочі групи дотримують єдиних правил, саме тому уніфікація базових речей потрібна.

Презентація на цю тему.

Микола Скиба говорив про роль навичок креативності в інноваційних процесах. Найбільш цікавим був слайд, який демонстрував  цінності раціональності vs само-вираження. Як видно на рис нижче, Україна знаходиться в лівому сегменті «ортодоксальної» Європи, для якої характерні помірний раціоналізм та низький рівень само-вираження. На думку Миколи, ця позиція (культурні цінності) прямо впливають на стан економіки та рівень бідності. Бізнес в цій групі країн важче домовляється між собою, важче встановлює прогресивні закони й дотримується їх, в результаті всі прогресивні зміни – й на відміну від країни групу «Протестантська Європа», – йдуть повільніше й менш ефективно.

Відповідно меседж №1 – бізнесу потрібно набагато більше працювати з культурними цінностями. Другий меседж Миколи – про креативність. Хоча українці вважаються достатньо креативними, брак креативності в багатьох галузях (особливо в промисловості) напряму впливає на рівень інноваційності.  Спільна дискусія далі поєднала ці 2 меседжи – ми прийшли до висновку, що з точки зору навичок та цінностей, українцям не вистачає відповідальності та дисципліни – що є основою виконання домовленостей в будь-якій співпраці.

Ми також виснували, що IT-спільноти демонструють значно вищий рівень ефективності співпраці завдяки своїй ранній (по відношенню до інших секторів економіки) інтернаціоналізації.

Макс Семенчук показав кілька цікавих кейсів про застосування цифрових інструментів.  Це DGOV Foundation (розподілене керування з залученням десятків експертів з різних сфер), організація роботи експертів в Мінцифрі та IMPACT UA.

Використання широкої палітри цифрових інструментів для покращення ефективності робочих груп є нормою для спільнот, які організує Максим й весною 2020 звернули на це увагу в нашому знайомстві в роботі Аналітичного центру Industry4Ukraine, в матеріалах про протидію COVID-19.

На цьому вебінарі Макс згадував notion.so, airtable.com, mural, trello та інші. Mural, – інструмент для візуалізації роботи в групах, ми застосували на страт сесії 3 лютого в Миколаєві,  тобто буквально через 2 дні після вебінару. Учасникам інструмент сподобався, а Макс надав нам при цьому консультацію – отже, як бачимо, ми вже маємо користь від обміну й демонстрацію співпраці між експертами )

Дуже цікавим для застосування в робочих групах АППАУ та Industry4Ukraine є airtable.com – адже проблема оцінки роботи експертів, визначення рейтингів, ігрове залучення тощо стоїть в нашій аженді з 2016 року, але рішення ми ще не знайшли. Можливо, саме цей інструмент нам допоможе.

Меседжи Макса:

 • Ядро сильних експертів – це перше, необхідно створити на початку спільноти.
 • Щоб залучати експертів, потрібно добре знати їх інтереси – й задовольняти їх.
 • Вироблення форсайтів – корисний метод для стратегування, потрібно ширше його використовувати. Зараз в ці сесії залучено близько 300 людей.
 • Цифрові інструменти – невід’ємна частина роботи експертів в сучасних умовах.

Спікери вебінару мають наміри провести ще обмінів й на березень планується випуск невеличкого огляд-гайду по кращим практиками співпраці в експертному середовищі.

 

Заклики до дій для робочих груп Industry4Ukraine

Отже, в очікуванні наступних обмінів та кейсів (й з їх фіксацією на ресурсі Industry4Ukraine), які кращі практики вже можуть застосовувати наші діючі робочі групи та комітети? Тобто, мова про як мінімум 3-5 команд молодих кластерів по регіонам, 3 команди – орг комітету, які готують зараз інноваційні та EU Industry days в березні, комітети по кластерному розвитку та «Інтеграція 4.0», група EIF, РГ АППАУ по GR та інші групи, які на підході? Як бачимо, їх вже зараз більше 10 тільки в зоні прямих контактів та відносин.

Фіксуємо головні речі:

 1. Базові правила для всіх груп стосуються 6 єдиних принципів та правил ведення проектів, а саме:
  1. Ясний розподіл ролей в командах (фіксується на початку роботи).
  2. Чіткий план роботи (ведеться в trello) з розподілом завдань згідно визначеним ролям.
  3. Щотижневі планерки, де кожен виконавець звітується про стан свого завдання.
  4. Регулярні обміни в закритих месенджерах – чатах.
  5. Головні документи ведуться в розшареному вигляді з можливістю долучення інших авторів та коментарів (google doc).
  6. Створення єдиного інформаційного поля (dropbox або google disk).
 2. Використання цифрових інструментів – бажано продовжити експерименти з різними інструментами. Дуже цікавим та корисним в цьому сенсі є досвід Макса Семенчука й, очевидно, наші обмін будуть продовжені.
 3. Встановлені правила не можуть замінити поведінкові речі – як проактивність, глибока клієнто-орієнтованість та креативність у вирішенні проблемних місць, які завжди виникають. Їх бракує майже у всіх зазначених вище групах, й саме звідси походить питання лідерства, яке ми часто підіймаємо.

Й насамкінець, ще раз зазначимо причину «для чого це все». Більшість наших експертів працюють як волонтери, або ж з дуже умовною компенсацією свого часу. З іншого боку, якщо подивитись на графік кожного, на чисельні наради та обговорення витрачається сила – силенна часу. Отже, питання ефективності – як персональної так і колективної, має бути в центрі уваги кожного, хто досягти результатів в як різноманітних проектах розвитку, так і в державотворчих процесах.

Повне відео вебінару – тут.

Звіт підготував Юрчак Олександр.

Публікації АППАУ та тему співпраці