Кластери ІАМ – в пошуку лідерів

Один з ключових викликів в успішному запуску кластерів ІАМ в регіонах Харкова та Запоріжжя – це пошук лідерів, здатних консолідувати та направляти розвиток окремих, вузьких спільнот в своєму регіоні. Про яких лідерів та які спільноти мова? – тезово про це далі.

Досвід АППАУ в профілюванні лідерських ролей

В останні 5 років ми постійно експериментуємо й шукає лідерів напрямів по цілому ряду напрямів – в  розвитку технологій Індустрії 4.0, розробки окремих політик (промислової, інноваційної, кластерної експортної тощо), об’єднання на регіональному та галузевому рівнях, а також процесів гармонізації національних стандартів. В нас є окремі успіхи – як початок функціонування Центрів експертизи Індустрії 4.0 та початок об’єднання спільноти передових ЗВО, об’єднання технічних експертів в технічному комітеті ТК 185, об’єднання стратегічних планувальників державних політик (policy-makers) на платформі Industry4Ukraine тощо. Все це добре відомо членам наших спільнот, комунікації йдуть постійно.

Менше, але також регулярно, ми комунікуємо про невдачі чи проблемні місця. Лідерство за напрямами діяльності належить саме до таких вузьких місць. Виконавча дирекція АППАУ просто фізично не в змозі тягнути на собі весь тягар дуже різнорідної та складної діяльності вказаної вище. Відповідно з 2018 року ми мали не дуже успішні спроби делегування повноважень та зон відповідальності – як створення Ради національного руху Індустрії 4.0, запуску клубів Discovery 4.0, Strategist 4.0 та інші. В підсумку, на національному рівні в нас залишається величезний дефіцит в 3-х головних сферах

  • Технологічного та галузевого лідерства
  • Об’єднання та нетворкингу
  • Policy-making – державотворення, зокрема, розробки національних політик

Всі ці речі дуже актуальні й в рамках запуску регіональних кластерів в регіонах Харкова та Запоріжжя, – далі про це детальніше. В характеристиках лідерства використовуються також характеристики 5 ролей агентів змін, представлених в аналітичному огляді АППАУ від 2019.

Технологічне та галузеве лідерство

Цей вид лідерства передбачає виконання ролей Orient & Drive, а також  Build Trust. Ці ролі є критичними для виставлення спільних пріоритетів розвитку як по новим технологіям (робототехніка, дрони, штучний інтелект тощо – подібних сегментів більше 10 тільки за критерієм «технології 4.0», а є ще – «застосування»), так і на галузевому рівні (різні види машинобудування та інжинірингу. Для того щоб орієнтувати, драйвити спільноти та будувати містки довіри, лідери мають

  • Дуже добре розбиратись в світових тенденціях та комунікувати про це
  • Аналізувати розриви у вітчизняному розвитку й задавати напрями та стратегії, щодо вирівнювання
  • Виставляти пріоритети спільного розвитку на національному рівні

Іншими словами, що АППАУ, що кластери ІАМ – це просто інструмент, майданчики, які доводять ваш голос до широких спільнот, а також «наверх» – до владних інституцій.

Але першочергова проблема – це віднайти та почути цей голос – потужний, впевнений та який веде за собою.

Як правило, ми говоримо багато про буденні речі, про власні проблеми – але дуже мало про спільні пріоритети розвитку.

Ролі об’єднання та нетворкингу

Одна з причин відсутності технологічних чи галузевих лідерів – це слабка наша здатність налагоджувати нетворкинг на своєму рівні. Це одна з типових кластерних ролей, але мова про пошук тих, хто дуже добре знає середовище в своєму вузькому сегменті й здатен залучати провідних фахівців. В звіті про агенти змін ця роль називається Match & Connect – знаходити відповідні ланки (категорії гравців, окремих акторів, організації, лідерів, однодумців…) та можливості та сполучати їх між собою. Ця роль є супер-важливою для кластерів ІАМ на початковому етапі розвитку.

Й в 2019 ми побачили, що регіональним Центрам 4.0 на базі технічних університетів важко справлятись з цією роллю, – подібного сполучення не відбувається не те що в рамках міських чи регіональних екосистем, а й навіть в рамках самих університетів. Отже потрібні інші комунікатори та нетворкери, й кластери ІАМ – чудова можливість для їх проявлення.

Policymaking

Серед учасників кластеру напевне є  (буде) також частина тих, хто схильний та має досвід до вироблення стратегічних документів державного значення. Від регіонального – й до галузевого чи національного рівня, суть не змінюється, мова про навички стратегічного планування, масштабне мислення та розуміння того, які механізми – інструменти мають включатись органами державної влади. Досвід АППАУ каже, що більша частина таких лідерів може знаходитись серед Університетів, НДІ, а також агенцій регіонального розвитку. Важливо знати, що тема механізмів та інструментів є топовою наразі й для національного рівня кластерного розвитку. Але б чому не почати на регіональному?

Пропозиція для лідерів

Отже, що ми можемо запропонувати для бажаючих на такі лідерські ролі в проекті ClusteRISE?  Поки що мова не йде про матеріальну винагороду. Але ми точно зможемо

  • Промотувати вас як експерта як на регіональному, так й на національному рівнях – в тому числі у всіх заходах проекту ClusteRISE (а їх буде десятки)
  • Включати в вас в групи, які проходять навчання в проекті, також в обміни з зарубіжними кластерами, й таким чином, забезпечувати ваш розвиток
  • Делегувати вам найбільш складні, але й цікаві завдання розвитку в вашій сфері діяльності – і все це в творчому, професійному середовищі.

Все це означає професійний ріст та розвиток, які потрібні всім справжнім професіоналам на динамічних хайтек ринках.

Лідерами не народжуються, ними стають!

З додаткових питань звертайтесь за адресою info@appau.org.ua

 

З серпня АППАУ та Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в рамках проєкту «Застосування та реалізація Угоди про асоціацію ЄС-Україна у сфері торгівлі» починають співпрацю задля розвитку кластерів в сфері промислових хайтек. Проєкт передбачає підтримку розвитку 2х кластерів ІАМ (Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування) в регіонах Запоріжжя та Харкова.

Асоціація «підприємств промислової автоматизації» (АППАУ) є кластерною організацією, яка активно розвиває кластерну кооперацію в сфері Індустрії 4.0 з 2016 року, а в 2019 запропонувала єдину концепцію для кластерів промислового інжинірингу – ІАМ. В цьому ж році концепція була підтримана в Мінекономіки та рядом регіональних органів влади. Впродовж 2019 року АППАУ активно просувала концепцію по кільком регіонам – Суми, Харків, Запоріжжя, Одеса, Львів, Київ. Найактивнішими показали себе регіональні спільноти промислових хайтек Запоріжжя та Харкова.

В 2020 році проект розвитку 2х пілотних кластерів ІАМ підтримало німецьке товариство міжнародної співпраці GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH).

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>