Кластерний рух – підсумки 2020 та напрями розвитку на 2021

Розширена нарада кластерного комітету платформи Industry4Ukraine 19 січня підвела підсумки 2020 року й намітила головні напрями розвитку кластерного руху на 2021. Цією публікацією надаємо головні акценти цих обговорень.

Головні підсумки 2020 в розвитку кластерного руху України

Учасники наради, які представляли близько 30 кластерних координаторів та експертів з різних регіонів та галузей, вважають, що головними підсумками минулого року є наступні

 • Створення проекту Національної Програми кластерного розвитку до 2027 – це перший та дуже важливий результат об’єднання кластерної спільноти.
 • Не менш важливим й є створення кластерного комітету на платформі Industry4Ukraine – вже восени ми бачили перші результати його роботи, як подання спільних грантових заявок та вебінари по обміну досвідом.
 • Для молодих кластерів важливою є вся інформація по розвитку та стану в Україні та закордоном – ми розпочали цю систематизацію на ресурсі платформи. Цінними є також перші обміни та демонстрація кращого досвіду, можливість бути в команді досвідчених колег й можливості задавати питання, консультуватись – все це розпочалось в ряді заходів минулого року в рамках проектів ClusteRISE, Інтеграція 4.0, а також інших.
 • One voice – голос кластерної спільноти тільки почав звучати в різних аспектах. Важливо й надалі його розвивати та зміцнювати, доносити важливі сильні меседжи до чільників державної вади та інших важливих стейкхолдерів.
 • Проект ClusteRISE став реальним поштовхом до розвитку всього кластерного руху, а не тільки промислових хайтек. Такі проекти підтримки та розвитку кластерів дуже потрібні, в тому числі з боку держави.
 • Кластери доказали, що вони є рушієм (інструментом) смарт-спеціалізації в Україні, як і в ЄС . Важливо в цьому контексті трансфер знань, кластери формують середовище та «ланцюг» передачі, в 2020 це тільки-тільки почало проявлятись. В 2020 ми також побачили реальний зсув дискусій в смарт-спеціалізації з кола виключно державних структур до бізнесу – це потрібно продовжувати.

Що ми не побачили в 2020? На думку учасників наради, мало було демонстрації успішних проектів нових, молодих кластерів, які швидко зростають, та їх кращих практик. Не побачили ми також прикладів застосування важливих інструментів, як меппінг. Ну і, звісно, хотілось би бачити значно більшу увагу та реальну підтримку державних органів влади – цього теж не було.

 

Напрями розвитку на 2021

Учасники визначили 7 напрямів розвитку кластерів на 2021.

1) Інституціоналізація – необхідно виводити проект нац. програми кластерного розвитку до 2027 на державний рівень. Поки що позиція Мінекономіки відповідальної за цей напрям, не дуже зрозуміла, як і їх реакція на сам документ.

2) Роботу кластерного комітету пропонується оптимізувати наступним чином

 1. Узгодити конкретні цілі комітету на 2021 (SMART)
 2. Зробити кращу структуризацію комітету – зокрема, організувати роботу за напрямами та секторами (наприклад, кому цікаві не промислові, а креативні сектори)
 3. Допрацювати в проект нац. програми: зокрема, включити в нього розділи по міжкластерній колаборації, програми дуальної освіти та практичного навчання, тощо врахувати різні та інші кластери.

3) Провести опитування кластерів відносно їх потреб  (з урахуванням вже проведених в 2020 опитувань, зокрема, робіт  GIZ, FORBIZ та інших організацій)

4) Виробити спільну позицію кластерів по відношенню до розробок нормативно-правових актів та законопроектів, які мають відношення до кластерного розвитку

5) База кластерів – необхідно продовжити її систематизація, розвиток й отримати реальну картину стану кластерів України

6) проекти ClusteRISE та «Інтеграція 4.0»: уніфікувати та масштабувати кращі практики, які вже вироблені чи виробляються в межах цих проектів, зокрема

 1. Модель cluster lifecycle management: специфікувати інструменти для перших фаз кластерного розвитку, що є критичним сьогодні для всіх молодих кластерів
 2. Українська версія EDP: закінчити та її підготовку та презентувати в березні. До цього її необхідно синхронізувати з урядовими структурами та JRC.
 3. Проекти в рамках кластерних програм ЄС: визначити перелік пріоритетів та спільних планів

7) Спільні заходи,  що об’єднують кластери – консолідувати зусилля та приймати участь в наступних заходах

 1. Започаткувати ініціативи Technology & Innovation days – Харків, Запоріжжя,  (ClusteRISE), а також поза межами цього проекту (Миколаїв, Київ, Вінниця)
 2. Ukrainian cluster week (ClusteRISE) – фіксація кращих практик, випуск гайду про кращі практики
 3. Обміни кращими практиками в рамках проекту ClusteRISE – Київ, Харків, Запоріжжя, Миколаїв, Херсон, Ужгород.
 4. Семінар для кластерів від FORBIZ (промоція ECCP)
 5. Заключна конференція ClusteRISE
 6. Окрема обговорити формат проведення спільної загальноукраїнської конференції кластерів на 2021.

*********

В цілому дана програма дій виглядає досить амбіційно, але цілком реально. Більшість заходів вже плануються в рамках тих чи інших проектів, які мають ресурси та бюджет. Координація через кластерний комітет платформи Industry4Ukraine надасть всім учасникам спільноти, як мінімум, 3 додаткові переваги

 • Краще залучення всіх стейкхолдерів до ініціатив та заходів кластерного розвитку
 • Кращу пріоритезацію ініціатив з наступним приверненням до них уваги стейкхолдерів державного та європейського рівнів
 • Консолідацію та розповсюдження кращих кластерних практик, що є особливо важливим для молодих кластерних організацій та ініціатив.

Довідкова інформації, пропозиції та доповнення – пишіть на info@industry4ukraine.net