Чому нам потрібен ріст ефективності експертних груп?

На сьогодні експерти національного руху Індустрії 4.0 беруть участь в близько 10-12 робочих групах по розробці тих чи інших національних політик та стратегій. «Близько» – оскільки є тимчасові або періодичні проекти, що «затухають», а через деякий час знову підіймаються. Оскільки не доведені до кінця, або ж – наступає новий етап. Питання результативності цих груп – є головним для нашого руху. Адже Індустрія 4.0 має в основі ефективні – промислову, інноваційну, цифрову, експортну та регіонально-кластерні державні програми. Жодна з них не діє в Україні! Тому їх реальний запуск й інтеграція в них, або ж з ними ініціатив 4.0 – залишається найбільшим викликом для учасників нашої спільноти. Якщо зробити декомпозицію цього виклику, ми бачимо на поверхні мінімум 5 «чому» по відношенню до росту ефективності

1. Оптимізація кількість vs якість

Питання дуже загострилось в 2019. Саме в цьому році ми очікували вихід вищезгаданих державних стратегій, та їх перехід на колії програм, планів, бюджетів тощо. Цього не сталося. Між тим, наша власна стратегія Індустрія 4.0 генерує свої проекти – й 5 з них знаходься в роботі. Коротко нагадаємо

  1. Платформа Industry4Ukraine – яка має на меті ефективне лобіювання до парламенту та уряду програми новітньої української промисловості. Тут зараз працюють 3 робочі групи – одна тимчасова, що веде проект Індустріального тижня; в Морській галузі працює з вересня група по ревізії пріоритетів розвитку, яку очолюють АППАУ, «Укрсудпром» та Миколаївський кластер морських сервісів; в вересні також створений Експортний комітет. В цілому на цей момент, й після запуску платформи в червні 2019 ми бачимо наскільки новий уряд далекий від положень, які зазначені в Маніфесті платформи. І це виклик нас всіх, що підтверджує необхідність подальшої консолідації зусиль навколо положень Маніфесту.
  2. По напряму створення галузевих дорожніх карт цифрової трансформації – працює команда в Харчовій, створена група по Utilities (муніципальний сектор), й з кінця 2018 діє група по Залізниці, є також чимало обмінів по металургії. До секторальних (технологічних) груп можна віднести групу по кібер-безпеці ОТ, що створена в листопаді.
  3. В групі розвитку мережі Центрів 4.0 знаходяться керівники цих центрів, й де періодично йдуть консультації з МОН по напрямам інноваційної стратегії України.
  4. Робоча група по технічному регулюванню в області 4.0 – це проект aCampus, один з небагатьох тут згаданих, що має фінансування (GIZ). Проект триває з липня, й в робочій групі тут присутні 12 експертів, плюс більше 10 залучених з ринку.
  5. Лендскейп інноваторів 4.0 та його плавний перехід на експортні активності – ще 1 проект, навколо якого формується робоча група.

Можна також згадати чисельні періодичні ініціативи навколо інтеграції в простір ЄС, нашу участь в робочих групах, що ініційовані міністерствами чи сьогодні вже й ВРУ, також свої проекти та групи є в Цифровій коаліції.

Всі ці робочі групи потребуються належного лідерства, організації, забезпечення відповідним складом експертів тощо. Все це разом – величезні витрати часу та ресурсів. Отже, оптимізація кількості та якості роботи груп – очевидний виклик. Оскільки часто мова йде про тих самих людей.

2. Доведення до кінцевих результатів

Якість роботи груп, доведення ними будь-яких політик чи програм залежить в першу чергу від фінансування. Наш досвід показує, що початковий ентузіазм та «благородні пориви» кількох людей, які працюють на волонтерських засадах швидко згасають. Принаймі, штаб робочої групи (керівник та кілька людей в оточенні) повинні мати фінансування. Це очевидно. Хоча набагато менш очевидно, де його взяти.  Мінекономрозвитку в 2018-2019 рр тільки в рамках міжнародної технічної допомоги (МТД) вело близько 500 проектів на суму майже в 5 млрд доларів! Здавалось би, наші проекти (загальний портфель проектів Індустрії 4.0 облічений аж в 25 млн гривень), – крапля в морі в подібній сумі. Але ж ні, – отримати будь-яке фінансування для проектів, що виходять від експертних спільнот Індустрії 4.0, тобто «знизу» – залишається голубою мрією.

Натомість, є дуже багато питань до тих самих проектів, що фінансуються в рамках  МТД. Як ми вже сказали, – їх ефективність в питаннях дотичних до Індустрії 4.0 є дуже низькою. Якщо сьогодні не працює жодна з базових стратегій – кого ми маємо за це питати? Чому ефективність роботи чиновників є настільки низькою? І звісно є питання, як ми разом з новим урядом маємо це покращувати?

3. Краще використання ресурсів спільноти

Ми весь час залучаємо експертів, й само по собі – це виклик. Всі фахівці сьогодні є дуже зайнятими, темп в бізнесі та в цілому в житті – зростає. Тому, коли керівник нової робочої групи (не має значення, – від міністерства чи від асоціації як АППАУ) просить окремих керівників від бізнесу чи від науки, чи від ГО приєднатись до тієї чи іншої групи, – має бути повне усвідомлення контексту завдань по відношенню до очікуваних результатів. Демотивація експертів може наступати дуже швидко і як наслідок поганої організації, слабких комунікацій, незрозумілого розподілу ролей та функцій. Досягнути балансу в цьому – велике мистецтво, й тим більше коли мова йде про залучення на волонтерських засадах.

4. Спадковість як принцип

Інша причина, чому нам потрібно значно підвищити ефективність роботи груп – відсутність спадковості. Свіжий приклад нам сьогодні показує нове Міністерство цифрової трансформації. Молоді чиновники зовсім не розібрались в тому що було зроблено в спільноті Digital Agenda Ukraine (DAU) з 2016 року, але вже генерують масу власних ініціатив, багато з яких повторюють пройдений шлях. Прикро, що при цьому вони навіть не хочуть вести діалог з бізнес-спільнотою – жодної зустрічі нового міністра та його заступників з комітетами DAU ще не відбулося.

Оскільки подібна картина повторюється в кожній каденції й вже більше 10 років, – відсутність інституційної пам’яті та спадковості, – справжня біда України. Й саме експертні спільноти мають рішуче протистояти цьому тренду – адже це саме в наших інтересах. Навіщо ж, знову і знову «винаходити колеса»?

5. Культура 4.0

Ефективна взаємодія – це також виклик часу. Одне з визначень Індустрії 4.0 акцентує саме на ефективній взаємодії та реакції на зовнішнє середовище. Воно звучить так – «Індустрія 4.0  – це зовсім не про інтернет речей чи штучний інтелект. Ці речі існували задовго до 2014 року. Кардинальні зміни які несе Індустрія 4.0 стосуються значного покращення спроможності організацій реагувати на виклики мінливого світу.» Це покращення стосується не стільки технологій, як наших здатностей краще взаємодіяти й разом бути більше релевантними до зовнішніх викликів.

Україна в цілому, й окремі бізнеси зокрема, й досі не відповіла на екзистенційне питання «куди ми йдемо?». Кожен наступний уряд голосно заявляє про амбіції хайтек. Водночас, на рівні програмних цілей та їх підтримки, на рівні консолідації та реальних дій, й зрештою на рівні цифр по ВВП та експорту – ми бачимо зовсім протилежну картину. Економіка країни стає все більш сировинною. Ця нерелевантність дій та заяв по відношенню до викликів, справді кидається в вічі. Й одна з причин цього – також в культурі взаємодії уряду – бізнесу та громадянського суспільства, яка залишається низькою.

*******

Якщо ви згодні з цими «чому», то наступне питання – «ЯК?». Зазвичай, відповіді на це питання в рази складніші ніж «чому». Будемо з цим розбиратись 20 листопада на нашій зустрічі активістів та керівників Індустрії 4.0. Місце зустрічі – в МВЦ на м. Лівобережна, з 14 до 18 год. Ми хочемо підвести уроки минулого 3-річного періоду, побачити кращі та гірші (і це теж потрібно!) практики, вивести для себе відповідні уроки. Й можливо – а чому ні, – виробити певні спільні правила роботи, які рекомендувати в тому числі новому уряду. Залучайтесь!

Подібні публікації:

консолідація експертів – як найбільша цінність та як бар’єр 1

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>