Відставання в інноваціях та промислових хайтек зростає – кластери мають мобілізуватись

В листопаді група кластерних координаторів проекту ClusteRISE закінчує 1-ше навчання. Зараз група проходить європейський курс онлайн і окремі модулі цього курсу вже надають потужні сигнали щодо оцінки та переосмислення нашого стану в Україні. Точніше темпів нашого відставання.

Перший модуль викликав в групи радше захоплення – структурно та системно подані основи кластерного менеджменту. Від що «це таке» – й до «як проводити діагностику кластеру», «як будувати стратегію», «які чинники при цьому є головними», тощо. Цей модуль добре систематизував речі, які були в наших учасників групи радше на інтуїтивному або початковому рівні.

Але другий модуль став дещо несподіваний та важким. Він – про інновації, управління інноваціями та Індустрію 4.0. Остання дається не стільки в економічних чи технологічних, але загальних смислах, а пірнає в деталі технологій. Тобто, учасникам пропонується вивчити не тільки визначення ІоТ, А.І., біг дата, адитивних технологій – а й розібратись в їх підвидах, класифікаціях інструментів, еволюції розвитку тощо. Все це – з тестами, які пройти справді важко. З групи в 12 чоловік, цей модуль вчасно пройшла тільки половина.

Відповідно, у всіх – в тому числі автора цих рядків, постало питання «навіщо така детальність, й чому розробники тренінгу заклали ці деталі?» адже курс розрахований не на кластери Індустрії 4.0, а на будь-які кластери. Можливо, автори курсу помилились й вирішили, так би мовити, зіграти на хайпі тренду діджиталізації?

Групова рефлексія української групи приводить до 3-х наступних висновків

  1. Очевидно, ми маємо справу з трендом масового проникнення 4.0 в будь-які сфери промисловості в ЄС і не тільки. Відповідно, базові, але все-ж не поверхові знання технологій – must have для будь-яких керівників, а тим більше тих, хто має управляти кластерною координацією учасників промислових ринків.
  2. Очевидний також європейський курс на інновації. Окремі частини цього модулю присвячені стандартам в R&D&I, побудові систем Technological Watch (відстежування останніх технологічних тенденцій) та колективних інструментів аналітики та прийняття рішень. Й ми розуміємо чому ЄС діє саме так –

    інновації та передові технології вже стали головним фактором конкурентоспроможності європейських економік.

  3. Наші учасники групи погоджуються, що хоча планка є високою для українських кластерів, чи промисловців її необхідно ставити.

Власне, порівнювати цей рівень масового проникнення І4.0 в кластери ЄС з нашим рівнем готовності до 4.0 – справа невдячна. В ЄС цей новий курс для кластерів – тільки маленька частинка того, що робиться на наднаціональному (ЄС), та державному рівнях (кожна країна) для поширення знань, технологій та кращих практик про передові технології та знання. Наприклад, в огляді від 2018 ми фіксували, що в період з 2014 по 17 рр країни західної Європи масово готували експертів, які готові були нести знання та послуги до широких ринків. Ми знаємо, що з минулого року по цьому шляху йде Польща.

А що у нас? У нас Індустрія 4.0 залишається справою купки ентузіастів та 1-єї бізнес асоціації. Наші ініціативи з 2016 року про масову пропаганду на всіх промислових ринках, підготовку галузевих експертів, галузеві дорожні карти, справжні та ефективні центри 4.0 (як осередки освіти та просвіти), глибоке проникнення та залучення кластерів до І4.0 – реалізуються з величезними потугами, й зовсім з не тими темпами, якими розвиваються європейські країни. Головне гальмо в першу чергу – це держава. Стратегія Індустрії 4.0 не прийнята на державному рівні й це є головною причиною, що стримує розгортання наших ініціатив з тими темпами, як цього вимагає ситуація подальшої деіндустріалізації економіки країни. Й, звісно, дуже наївно надіятись, що самі промисловці раптом прокинуться й стануть палкими прихильниками інновацій та діджиталізації – свіже голосування в групі 4.0 в Фейсбук показує, що промисловці є радше пасивними споживачами технологій. Тих, які на їх погляд допомагають їм виживати. Й Індустрія 4.0 тут точно не на порядку денному.

Повертаючись до цього курсу, зараз стає тим більше очевидно, що

ми потребуємо аналогічних курсів онлайн та офлайн для наших промисловців та кластерів. Все це має бути українською та адаптовано для наших умов.

Пора бити в дзвони та звертатись в черговий раз до держ. органів та міжнародних партнерів. Без масової просвіти немає шансів проникнути в мізки та парадигми наших керівників промисловців, які все ще живуть в світі 2.0 – 3.0.

Позитивним трендом є хіба що той факт, що зараз нас – прихильників Індустрії 4.0 вже значно більше. Й разом ми вже можемо консолідувати зусилля – крім АППАУ, до в цій справі нас приєднається  велика частина українських кластерів. І які в свою чергу залучатимуть промисловців.

Будемо обговорювати стан наших інновацій в цій сфері, й ширше в промисловості на вебінарі 9 листопада, – приєднуйтесь.

 

Олександр Юрчак.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>