Український кластерний альянс – запуск

24 березня 2022 16 кластерів та кластерних організацій України об’єднались в «Український кластерний альянс» (УКА). На початок травня – УКА об’єднував вже 32 кластери та асоціації кластерного типу. Це – перше об’єднання кластерів України, яке бере на себе місію розвитку всього кластерного руху. Публікація надає головну інформацію щодо нового об’єднання – цілі та завдання, склад та умови приєднання.

Історія створення

УКА є завершенням ініціативи Clusters4Ukraine, яка в свою чергу виникла на базі кластерного комітету Industry4Ukraine. Головним двигуном цього комітету й в цілому розвитку кластерів на платформі Industry4Ukraine була Асоціація «підприємств промислової автоматизації України» (АППАУ). АППАУ почала розвивати кластерний рух в своєму середовищі в 2016 році. В 2018-19 АППАУ випускає концепцію інноваційних кластері ІАМ (Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування), а в 2020 – спільно з іншими експертами платформи, – розробляє проект Національної програми кластерного розвитку до 2027. Нові кластери ІАМ, які виникають в 2020-21 в регіонах Києва, Миколаєва, Вінниці, Харкова та Запоріжжя створюються у відповідності до засад цієї Національної програми.  АППАУ тісно координує зусилля по розвитку кластерів з головним донором в цій сфері – GIZ, яка свою чергу активно сприяла об’єднанню та посиленню спроможності більшості кластерів України впродовж 2021. З початку війни ініціативу Clusters4Ukraine активно підтримувала низка інших кластерів та кластерних організацій України. Крім вищезгаданих кластерів ІАМ, це також Українська асоціація меблевиків, Український автомобільний кластер, Хмельницький та Львівський швейні кластери, Агро-туристичний кластер “Дністер 1362”, кластерна ініціатива агро-фуд з Полтавщини.

Засадничі положення УКА

Місія об’єднання полягає в прискоренні кластеризації економічних секторів України шляхом консолідації та зростання учасників кластерного руху, їх розвитку у відповідності до європейських кращих практик та стандартів. Під час війни пріоритетним завданням УКА є підтримка кластерами критичних індустрій, відповідальних за продовольчу безпеку, виробництво ліків, одягу, охорону здоров’я, а також критичну інфраструктуру.

Об’єднання дотримується засад, відображених Національною програми кластерного розвитку до 2027, зокрема

  1. Інклюзивність – як рівність прав учасників УКА, з можливостями щорічного вибору керівних органів та широкого представництва МСП в комітетах та робочих групах організації.
  2. Координаційний центр УКА виконує важливі ролі координації та розробки спільних сервісів, які стосуються більшості кластерів та кластерних організацій.
  3. Члени УКА керуються принципами якісного кластерного менеджменту (стандарти ESCA ЄС), які забезпечують високу ефективність керування кластерними ланцюгами доданої вартості.
  4. Учасники УКА дотримуються курсу на інтеграцію в ЄС, й зокрема, якомога швидшу інтеграцію в європейські ЛДВ – цей курс під час війни став ще більш  критичним.
  5. Учасники УКА прагнуть кращої спільної ефективності в розвитку своїх кластерних організацій на засадах відкритості, готовності до широкої співпраці та дотримання професійних стандартів.

Виробничі кластери також дотримуються всіх ключових положень Маніфесту Industry4Ukraine. Більш детально, про ці принципи та уроки попереднього розвитку див. за посиланням.

На період війни координацію кластерів в УКА здійснює координаційна група з 5 менеджерів, а всі напрями роботи розподілені між 20 керівниками за 4-ма категоріями

  •   Аналітичний центр
  •   Спільні сервіси
  •   Критичні індустрії
  •   Регіональні координатори

Перші результати роботи

За перший місяць роботи (березень 2022) УКА має наступні результати:

  • Організаційні роботи: налагоджені регулярні комунікації та канали, визначені відповідальні по секторам, створений портфель спільних ініціатив та проектів.
  • Спільні інструменти та сервіси для всіх кластерів України.

    • Запущений Аналітичний центр, де першим результатом є випуск 2-х інформаційних дайджестів англ. та українською мовами.
    • Внутрішній маркетплейс – метчмейкинг  на платформі АППАУ переведений на спільне обслуговування всіх кластерів
    • Запущений зовнішній кластерний маркетплейс – платформа ЕССР дозволяє кластерам УКА вводити свої запити про допомогу для європейських кластерів
    •  Відбувається уніфікація та розробка проектів в єдиному портфелі проектів
  • Співпраця з державними структурами: налагоджена координація дій з Офісом підприємництва та підтримки Експорту
  • Міжнародна співпраця: відбувається інтенсивна координація з низкою європейських партнерів, серед них European Cluster Alliance (ЕСА). Завдяки цим відносинам, УКА став вже членом ЕСА.

УКА має розвинуті канали комунікацій – групи в Фейсбук та Телеграм, включені інші канали платформи Industry4Ukraine, наразі створюються англомовні канали. Перелік перших компаній, які приєднались до УКА можна переглянути за посиланням.

Плани на найближчий період

УКА планує розгортання діяльності по кільком ключовим напрямам

  1. Забезпечення фінансування низки проектів, включно з такими від кластерів, учасників УКА. Фандрейзинг – є в фокусі уваги координаційної групи.
  2. Ефективна координація та запуск вже спланованих проектів. Серед них такі проекти як «Аптечки»  (пошиття аптечок), запуск швейних виробництв, запуск системного аутсоурсингу інженерних послуг, реалізація внутрішнього метчмейкингу на онлайн платформі, досягнення угод низки кластерів на арені ЄС.
  3. Покращення керування УКА та розвиток лідерства: координаційна група сприяє швидкому зростанні лідерів, спроможних брати на себе відповідальність та ефективно виконувати нові проекти.
  4. Інституціоналізувати УКА – пройти всі необхідні процедури юридичного оформлення до кінця травня.
  5. Запуск промоційної кампанії, направленої на розширення міжнародної співпраці, й також внутрішній піар.

Переваги приєднання

Наразі УКА просуває 5 ключових переваг:

  1. Єдиний «інтерфейс» (вікно) представництва кластерів України для партнерів ЄС та США, а також урядових структур. Це означає значно вищий рівень та нові можливості, що вже доказано в березні створенням «вікна допомоги» на платформі ЕССР. В квітні наші кластери вперше отримають можливості прямих, групових С2С зустрічей зі своїми європейськими колегами.
  2. Кращі шанси для зовнішнього фінансування. УКА залучає фінансування та надає ці можливості від низки донорів та міжнародних організацій.
  3. Внутрішня кооперація в налагодженні ЛДВ. Це серйозна перевага, що полягає в синергетичному об’єднанні можливості учасників кластерів різних індустрій та регіонів. В 2021 це відчули та оцінили кластери ІАМ – сьогодні ці практики поширюються на всю кластерну спільноту.
  4. Швидкий та більш ефективний розвиток.  Темп та вектори в УКА, звісно, задають сильніші. Зараз лідерами є УАМ, АППАУ, UAMC –й на них рівняються інші. В свою чергу, ці кластери можуть швидко навчатись в кращих європейських партнерів й один в одного.
  5. Разом – ми сильніші! Хоча ця теза виглядає просто, насправді, в важкі часи можливості єднання та взаємодопомоги важко переоцінити.

Умови приєднання

Наразі кластерам та кластерним організаціям України пропонується спрощена процедура. Достатньо заповнити цю анкету й після розгляду заяви, організація додається до переліку учасників. Водночас, учасником УКА не можуть бути окремі комерційні організації чи інші установи, УКА працює тільки з об’єднаннями кластерного типу, до яких можуть відноситись також бізнес-асоціації.

Запрошуємо кластери України приєднуватись.

UDP Інші новини та прогрес УКА – див в дайджесті №7.