Інструменти промислової політики – передача технологій

В 1980 в США був прийнятий закон Bayh-Doyle Act. Згідно цього закону бізнес, який співпрацює з державою і отримав федеральне фінансування на розробку винаходу, мав право зберегти за собою право власності на винахід. Раніше всі винаходи повинні були передаватись державі.

В тому ж році був прийнятий закон Stevenson-Wydler Technology Innovation Act. Згідно цього закону федеральні лабораторії могли передавати винаходи і технології приватним науковим центрам.

В Адміністрації малого бізнесу (SBA) була створена програма Small Business Technology Transfer. По цій програмі малий та середній бізнес міг співпрацювати з федеральними лабораторіями, створювати спільні підприємства.

Також при SBA була створена програма Small Business Innovation Research. По цій програмі малий та середній бізнес може отримати гранти або контракти від федерального уряду з певним потенціалом комерціалізації або які відповідають державним цілям в інноваційних розробках.

В 1986 году законодавство в сфері передачі технологій було покращено і був прийнятий закон Federal Technology Transfer Act. По цьому закону був заснований Federal Transfer Consortium, де об’єднання федеральних лабораторій працювало над розробкою стратегій для передачі технологій та їх перетворення в успішні комерційні продукти. Також в приватних компаній з’явилась можливість підписувати угоди з федеральними лабораторіями CRADA (Cooperative research and development agreement), по яким велась робота з покращення технологій на етапах комерціалізації.

*******

В Україні Міністерство Освіти та Науки робило кілька спроб запустити Центри трансферу технологій, що базуються на Університетах та НДІ НАН України. На жаль, ці спроби й досі не мають успіху. Один з посилів американського досвіду – а чи були українські спроби трансферу технологій достатньо підготовленими на законодавчому рівні?

 

Матеріал підготовлено автором  – Павло Вернівський

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>