Український кластерний альянс (УКА) розпочав серію зустрічей з європейськими кластерами. 5 квітня стартували швейники. В цьому звіті – про результати першої зустрічі, а також про уроки та рекомендації для кластерів, які йдуть далі.
Загальний контекст та цілі проведення С2С зустрічей
В березні на європейській платформі кластерної співпраці (ЕССР) запрацював спеціальний маркетплейс допомоги українським кластерам та МСП. Це – ініціатива Європейського кластерного альянсу (ECA) по гуманітарній допомозі українським кластерам, запущена в кінці лютого спільно з кластерним комітетом Industry4Ukraine, попередника УКА. Ініціатива підтримується Європейською комісією та польською асоціацією кластерів. Пізніше до ініціативи долучилась українська мережа EEN з ТПП України й сьогодні цей маркетплейс є спільним для роботи 3-х українських мереж – УКА (відповідно й Industry4Ukraine), EEN-Ukraine та ТПП. Через кілька тижнів роботи маркетплейсу ми помітили наступні недоліки
- Активність українських кластерів (кількість запитів від них) – є низькою
- Метчингу (відповідності пропозицій євро-кластерів до наших запитів) – не відбувається, і це стосується всіх партнерів з української сторони. Європейці пропонують переважно гуманітарну та іншу допомогу для біженців, тоді як наші кластери потребують допомоги у відновленні ланцюгів постачань та доданої вартості (ЛДВ)
Відповідно, й щоб скорегувати обидві проблеми УКА запропонувала євро-партнерам проведення між-кластерних зустрічей. Це формат подій онлайн, коли з євро-сторони збираються кластери окремої галузі, й відповідно, з нашої сторони свої позиції представляють українські кластери. Традиційно цей формат спілкування називаються С2С (clusters2clusters) й він є більш ефективним, оскільки пропонує прямий діалог між сторонами.
Початковий графік цих обмінів визначався – а) готовністю наших кластерів, б) їх відповідністю переліку критичних індустрій визначених в УКА. Зараз графік на найближчі 2 місяці виглядає наступним чином
- Квітень: 5.04 – Швейні кластери (вже відбулась), 20.04 – кластери ІАМ (інжиніринг – машинобудування)
- Травень: Харчова галузь, Меблева, Фармація.
Окрему (вузьку) зустріч з системними інтеграторам США та асоціацією MES 13 квітня проводить АППАУ.
У всіх цих зустрічах ми відпрацьовуємо єдиний формат представлення та follow-up – про це далі.
Виступ швейних кластерів
Зустріч 5 квітня пройшла вдало. З боку Європейського кластерного альянсу зустріч відкривав та вів Antonio Novo. З української сторони УКА представляли Юрчак Олександр та Ольга Трофимова. Далі йшли наші кластери – вони були представлені асоціацією «Укрлегпром» (відкривала Тетяна Ізовіт), далі кластери «Поділля», Харківський, Донецький та Львівський фешен кластери. Від платформи Industry4Urkaine виступив також Андрій Гнап, керівник комітету Sustainble. З європейського боку виступив Dirk Vantyghem, голова EURATEX – пан-європейської асоціації легкової промисловості. Також на зустрічі були присутні представники європейської комісії.
Серед важливих моментів варто відзначити
- Галузевий огляд від Тетяни Ізовіт – дуже важливо показувати європейцям повну «галузеву картинку» та поточні пріоритети
- Виступ Олега Єгорова, керівника Харківського кластеру – прямо з посту тер. оборони, де зараз перебуває Олег. Цей виступ явно відрізнявся від інших своїм живим образом «кластерного бійця» й тому викликав емоційну реакцію європейської аудиторії
- Першу успішну історію від кластеру Поділля (див більше деталей про неї в цій публікації). Тут також був чіткий (візуальний) акцент на потребах.
- Вдале використання Андрієм Гнапом європейських стратегій та його меседжу «ми в ваших пріоритетах та програмах». Сюди ж можна віднести й виступ Олексія Довганича (Львівський кластер моди та дизайну) з пасажем – нагадуванням про нашу готовність до інтеграції в інноваційні проекти .
Щодо результатів. Всі питання українських кластерів були розглянуті 7 квітня на засіданні EURATEX. Про результати ми скоро дізнаємось й надіємось, що допомога європейських кластерів та асоціацій буде вагомою. Але вже можна констатувати проміжні результати
- Тактика С2С є набагато більш ефективною в порівнянні з традиційним маркетплейсом, оскільки дозволяє консолідувати між собою, а далі й по відношенню до зовнішніх стейкхолдерів пріоритетні галузеві потреби та пропозиції. А це – основа будь-яких перемовин.
- В рамках підготовки кластери краще усвідомлюють власні позиції й починають внутрішню координацію та кооперацію.
- Ми напрацьовуємо матеріали англійською, які можна розповсюджувати далі – й далеко за рамками однієї зустрічі.
Резюмуючи цю зустріч однією фразою – «рух пішов».
Перші уроки та рекомендації для наступних кластерів
Отже, які наші перші уроки з проведеного заходу, також – з 3-х тижневої активної роботи на платформі ЕССР і що кластерам варто знати й брати в роботу як takeways – завдання до виконання.
- Швидкоплинність українських запитів 1-го місяця війни є несумісною з інерцією «євро-процесів». Це очевидний висновок з аналізу запитів української сторони та їх конверсією в угоди будь-якого типу. Тобто, багато українських запитів мають життєвий цикл (= актуальність) впродовж кількох днів – кількох тижнів, тоді як цикл «обізнаності – прийняття рішення – доведення до виконання» на європейській стороні займає 1-3 місяці. Немає значення при цьому детальне розуміння природи цих явищ, має значення тільки усвідомлення того факту, що наразі це практично неможливо змінити. Відповідно, – і якщо ми хочемо все-ж отримати міжнародну допомогу, – метчинг можна покращити тільки зміщенням наших пріоритетів на тривалу основу.
Takeaway#1: в підготовці запитів будь-якого рівня (в маркетплейси чи на С2С) фокусуйтесь на запитах, які мають достатню тривалість. Наприклад, вже ясно, що нас очікує глибока економічна криза – отже, пошук замовлень стає пріоритетом №1. Відповідні запити на заміну російських чи білоруських постачальників сировини та комплектуючих, виробничий чи інженерний аутсорс, демонстрація готовності до міжнародних проектів кооперації, інтеграція жіночого людського капіталу (який вже в ЄС) в структури які мають відношення до відновлення економіки в Україні – все це мало б фігурувати в топ-пріоритетах. І стратегічно, це має в рази більшу вагу, ніж поставка якоїсь одної партії ліків, харчів чи одягу в Україну, як гуманітарки.
Takeaway#2: як наслідок попереднього, –
ви не зможете виробляти «стратегічні» пріоритети на 3-6 (краще 9-12) місяців наперед, допоки не перейдете з режиму «пожежників» в режим хоч якогось планування.
Й краще – на галузевому чи секторальному рівні. Знаємо, що зробити це керівникам, які дійсно в страшному стресі вивозять своїх людей з зони бойових дій, практично неможливо. Натомість, – тим, хто вже більше місяця знаходиться в безпечних регіонах й у відносно спокійних обставинах, очевидно, тільки так й потрібно робити. Секторально-галузевий рівень є суперважливим для формату С2С – на відміну від В2В тут можна говорити про масштабування та стратегічну перспективу.
Takeway#3: за можливості, заявляйте публічно про ваші пріоритети на рівні кластеру. Ось як це зробила АППАУ, чітко та ясно орієнтуючи про стратегії виживання та їх опції своїх членів. Коли така картина є по кожному кластеру – УКА буде дуже легко координувати та узгоджувати спільні дії як на рівні С2С, так й на більш високих – до наших донорів в Україні, до групи євро-кластерів й далі аж до Європейської комісії.
- Підготовка до С2С зустрічей – має вирішальне значення для успішного проведення та подальших відносин. Цей висновок – урок може здатись банальним, але зовсім не банальним виглядає його застосування на практиці. В першій С2С зустрічі ми відпрацювали наступні елементи підготовки
- Узгодження позицій (поглядів на пріоритети) між галузевою асоціацією (Укрлегпром) та регіональними кластерами
- Узгодження програми – від загально-галузевих чи кластерних пріоритетів – до окремих фірм. Узгодження спікерів.
- Узгодження ключових меседжів та їх подачі
Все це коштувало певних зусиль, і в саме такій координації – синхронізації й полягає додана цінність координаційного центру УКА.
Takeaway#4: яким би потужним чи, навпаки, молодим був ваш кластер, чи фірма, –
внутрішні узгодження must be перед тим, як виходити на європейську арену.
Тому набирайтесь терпіння, вибудовуйте ці пріоритети всередині організацій, між вашими кластерними партнерами й далі розподіляйте виступи відповідно до вашого позиціонування.
- Конкретика, плюс широкі та синхронізовані комунікації – ключові фактори успіху. Для підготовки С2С зустрічей має бути підготовка – мова не тільки про презентації, але й короткі статті – огляди пріоритетів, пости про стан фірм учасників зустрічей, інша інформація, яка дає європейцям більш глибоке розуміння про наші потреби. Наприклад, в підготовці зустрічі швейників пункт в програмі «розрив ЛДВ: необхідність сировини» не пройшов валідацію з європейської сторони. Необхідні деталі – якої сировини, для чого, в які терміни, на яких умовах… Чи більше конкретики від початку, тим більш конкретною та швидкою можуть бути реакція з того боку. Іншими словами, до зустрічей потрібно готуватись серйозно, а не в останній вечір. Й не тільки з красивою презентацією, але мати детальні специфікації. Наприклад, АППАУ зараз виходить на зустріч 13.04 з детальною базою вільного ресурсу більше 20 провідних інтеграторів АСУ-ІТ. Ця база є специфічною саме для ринку промислових систем керування. Й вона буде відкомунікована 4-м провідним американським та європейським асоціаціями, які представляють даний сегмент, це 100+ потужних роботодавців, які можуть давати роботи на інженерний аутсорс. Саме подібна галузева конкретика й адаптованість дозволяє швидко метчитись, – адже в будь-якій галузі є тисячі дуже специфічних потреб й відповідних пропозицій
В ній 200+ інженерів обліковані в базі, де є 10 категорій, а в них разом – близько 60 параметрів.
Takeaway#5: будьте детальними та конкретними від самого початку. Це дасть змогу координаторам кластерів та УКА швидко обліковувати ваші запити на секторальному (кластерному) й далі на галузевому рівні.
Takeaway#6: налаштуйте комунікації – дуже важливо знайти в своїх рядах «райтерів», маркетологів, піарників – й стикувати їх з каналами комунікацій УКА. Хоча ми створили вже комунікаційну робочу групу, участь кластерів в ній поки є на самому початковому рівні. Тобто, ми практично не бачимо шерингу з релевантними коментарями, вхідних постів для розповсюдження через наші канали, якісного контенту чи оглядів, які могли б транслюватись на міжнародну аудиторію. Пора це змінювати, якщо ми серйозно налаштовані на інтернаціоналізацію.
Takeaway#7: включайте ваш контент в доступні онлайн платформи. Ми нараховуємо сьогодні близько 10 веб-ресурсів, куди підготовлені запити можуть транслюватись. Окрім платформи ЕССР, це також платформа В2В зустрічей на EEN, де зараз якраз в фокусі супер-актуальна для нас тема resilience of supply chain. Є також внутрішня платформа метчмейкингу АППАУ, важлива для внутрішнього метчингу – адже багато ваших запитів можуть знаходити партнерів чи підтримку в Україні. Й також це позиціонується як “єдине вікно” – звідси можна легко тиражувати по різним платформам 1-ій призначеній особі. Ну і варто, детально розглянути 5-10 ресурсів які зараз підготували та вже запустили Офіс розвитку підприємництва та експорту, а також волонтерські групи. Ми вже комунікували коротко про ці ресурси в звіті 1-го вебінару на тему інтернаціоналізації. Що з них є релевантним та ефективним для того чи іншого кластеру, ми розглянемо на спец. вебінарі УКА 14 квітня. Але вже ясно – кластерний менеджмент має бути в рази активнішим та професійнішим, щоб вводити на ці платформи запити своїх членів. Все разом це створює visibility на міжнародній арені, й чим вона краща, тим більше шансів на отримання нових замовлень чи входження в партнерства.
*********
Резюмуючи. Цих takeaway, – завдань та напрямів дій, – по ідеї цілком достатньо для якісної підготови до включення в перші 2 стратегічні напрями які розгортає УКА. Це – онлайн платформи та С2С зустрічі. Ми будемо тримати в курсі всіх членів УКА про те, як готуються та проходять наступні зустрічі. Нагадуємо що 13 квітня стартує АППАУ, а 20-го – група кластерів ІАМ. Готуємось. З додаткових питань, звертайтесь на info@industry4ukraine.net
Координаційний центр УКА
Корисна інформація для кластерів України:
- Загальна інфо про УКА та форма для приєднання
- Звіт 1-го експортного вебінару
- Огляд проектів УКА – перші виклики
- Приєднання до групи в Фейсбук