Поточний статус проектів Індустрії 4.0

В грудні 2018 вийшов офіційний реліз проекту Національної стратегії Індустрії 4.0. А в січні 2019 АППАУ, звідки походить ця розробка, вирішила самостійно підтримати майже половину проектів портфелю 4.0. Це рішення було базовано на припущенні, що ймовірність фінансування всіх 14 проектів сумою в 25 млн гривень з боку держави близька до нуля. Інша причина полягає в тому, що частина проектів вже виконувалась силами асоціації, інша – назрівала. Тим не менше, відповідальність за портфель проектів національного рівня, навіть частковий  – зобов’язує. 1-ше півріччя повністю підтвердило, що це рішення було вірним – уряд й досі «не побачив» цієї стратегії, як власного пріоритету економічного,  промислового та чи інноваційного розвитку.

Отже, де ми зараз в реалізації цих проектів? – це огляд призначено як для широких кругів стейкхолдерів платформи Industry4Ukraine та національного руху «Індустрія 4.0 в Україні». Важливим в ньому є визнання ініціативи Industry4Ukraine, як одного з кращих та найбільш перпективним проектом за 1-ше півріччя.

Поточний стан проектів

Поточний стан проектів в портфелі відображений на рис. 1

З цього огляду слідує, що

1. Є значний прогрес (трикутнички в зеленому) –

 • Дорожні карти та інноваційні конкурси: 1 міні-проект виконаний (пропозиція УЗ), 1 великий – запущений (АгріФуд), 1 також масштабний (Меблева промисловість) – з донорською підтримкою планується на осінь
 • Новий лендскейп 4.0 – дослідження виконане в квітні-травні (огляд тут), повний аналітичний звіт очікується 11 липня, а івент-презентація – вже спланована на 18 липня
 • Розвиток Центрів 4.0 – йдемо по плану, відкрили в квітні в КПІ, ще 2 плануються на осінь
 • Стандарти – запускаємо в липні 1-ий великий, грантовий проект по всім 5 стандартам ТК 185
 • Інтеграція в програми ЄС – чимало невеличких зрушень, але разом й в  акумульованому вигляді це дає серйозний поштовх вперед.
 • не планували – але несподівано для нас вийшов новий успішний проект – платформа #Industry4Ukraine. До цього варто додати, що наша стратегія вже входить в програми кількох політичних партій, зокрема, великий інтерес до неї вже проявили партія «Слуга народу» та «Батьківщина».

Деталі по ключовим 7 проектам по яким є прогрес, відображені в повному звіті АППАУ.

2. В процесі (помаранчеві трикутнички)

 • Аудит екосистем – виконується в рамках проектів дорожніх карт
 • Залучення фондів – є за 1-ше півріччя тільки 1 партнерський проект (АЄІ), очікували значно більше, але все переноситься на 2-е півріччя
 • Експортний потенціал – буде розгортання та масштабування лендскейпу 4.0, плюс є непогані напрацювання в рамках нової Експортної стратегії ІТ.
Рис. 1 Портфель проектів Індустрії 4.0

3. «Безуспішні спроби» (червоні)

Де-факто, це все, де є «зав’язки» на урядові структури. Проблеми лідерства та відповідальності на вищих щаблях влади дійсно критичні. Чому й нова платформа Industry4Ukraine виглядає наразі дуже актуально – потрібна в рази більша консолідація зусиль, щоб вивести питання Індустрії 4.0 в топ-пріоритети наступного уряду.

4. «Не починали»

Ці проекти (Оборона та безпека) не планували – згідно рішення Зборів АППАУ від 17 січня 2019 р, це поки не в пріоритеті, в АППАУ немає на це ресурсів.

Рівень ефективності по проектам

Ще одна діаграма відображає рівень прогресу по 9 проектам в категоріях 1 та 2 більш детально, й згідно оцінкам виконавчої дирекції АППАУ

Трійка найбільш ефективних проектів

 1. Industry4Ukraine – єдиний міні-проект, що перевищив очікування. Це пояснюється гарним рівнем співпраці та мобілізацією цілого ряду партнерів (деталі – див. в звіті по бізнес-форуму)
 2. Ландшафт 4.0 та відповідний аналітичний огляд – результат 4 місячних зусиль нашої виконавчої дирекції.
 3. Галузеві дорожні карти – хоча проект по Харчовій та переробній ще тільки розгортається, група з 8 кращих експертів, цілий ряд інтеграторів, перші залучені спонсори – все разом це не викликає сумнівів, що в нас все вийде.

Найнижчі результати є у залученні фондів (донорські програми), в спробах перезапуску експортних програм та в проекті аудиту екосистем.

Переваги для членів асоціації

Час та зусилля, який витрачає виконавча дирекція Асоціації на ті, чи інші проекти повинні мати додану цінність для членів АППАУ. Важливо зазначити також, що ця цінність в більшості випадків оцінюється членами асоціації в короткостроковому періоді. Тобто, якщо конкретний новий член АППАУ за рік членства не побачив ніяких результатів для свого бізнесу, в нього виникає питання про доцільність перебування в асоціації.

В цьому контексті, переваги в короткостроковому періоді (1 рік) та довгостроковому (3-5 років) виглядають наступним чином

Можливі перевагиКонвертація в б-результати в коротко-строковому періодіКонвертація в б-результати в довго-строковому періоді
1Дорожні картиріст попиту від замовників , збільшення інвестицій на цільових ринках; популяризація наших інноваторів98
2Ландшафт 4.0підготовка до експорту; привернення уваги донорів та інвесторів; позиціонування постачальників прод. та рішень 87
3Експортна програмавихід на нові ринки, прискорення розвитку, ріст інновацій78
4Industry4Ukraineвизнання та імідж АППАУ, доступ до інших пром. асоціацій, доступ до впливових політиків, вплив на всі проекти стратегії59
5СтандартиРіст якості тех. політик та загальної виробн. культури. Ріст попиту на сучасні рішення та продукти. Просування інноваторів.56
6Залучення фондівприскорення реалізації всіх проектів по розвитку510
7Центри 4.0ріст попиту від замовників, їх культури, надання нових сервісів всьому ринку - ріст проф. навичок, утримання - ріст талантів48
8Євроінтеграціядоступ до нових партнерів, ринків, фондів410
9Аудит екосистемзбільшення інноваційного потенціалу екосистем - нові можливості для інноваційного розвитку37

Найбільш цікавими наразі виглядають 3 проекти, які можуть швидко давати комерційні результати – Дорожні карти, Ландшафт 4.0 (з розгортанням до повноцінного маркетплейсу), Експортна програма.

Найменш цікавими для членів АППАУ в короткостроковому періоду є проекти як Аудит інноваційної екосистеми, Євроінтеграція та, на жаль, Центри 4.0. Все це – довгострокова інвестиція з поки незрозумілими результатами, ресурсів на які дуже мало.

Головні висновки  по 1-му півріччі

 1. Щодо статусу та визнання проектів стратегії 4.0, ми  маємо дещо дивну ситуацію:   силами одної бізнес-асоціації та окремих партнерів в області промислових хайтек вже триває реалізація окремих проектів національного рівня. Але сам уряд при цьому робить вигляд, що нічого не відбувається. Нуль рішень, нуль підтримки, нуль ініціатив. В державі не затверджена жодна з дотичних до І4-0 стратегій – промислова, інноваційна, експортна, кластерна, немає відповідних регіональних програм. Звісно, довго тривати це так не може – й з врахуванням, що національний рух 4.0 як низова ініціатива бізнесу почався ще в 2016 році, а також те, що МЕРТ офіційно декларує підтримку Digital Agenda Ukraine, частиною якого ми є з 2017 року.  
 2. Брак ресурсів та фінансування асоціації залишається найбільш критичним елементом. Робота по залученню фінансування велась з 3-ма донорами. Поки що вдалось залучити ресурси тільки під 1 проект – очікується підтвердження по проекту стандартизації.
 3. Асоціація, наші члени та їх підтримка є головним активом та ресурсом, завдяки яким виконується більшість вказаних проектів. Вагому підтримку також виявляє група Смарт-індустріалізації, – зокрема, в проекті Industry4Ukraine. Також допомогу надав фонд «Відродження» та Агенція Європейських Інновацій – за ними фінансування заходів проекту «Адвокація проєвропейських змін в національній інноваційній політиці». Але в рази більший вклад в тому, що завдяки цьому проекту ми вийшли на ідею платформи Industry4Ukraine.
 4. Водночас, цей проект ще раз підтвердив, що залучення урядових структур до питань розвитку промислових хайтек є вкрай важким завданням. В черговий раз ми побачили брак політичної волі та лідерства на вищих шаблях міністерств – більшість з стратегічних ключових питань розвитку, що вказані в стратегії 4.0, важливі питання вищевказаних проектів – просто немає з ким обговорювати.
 5. З точки зору інтересів АППАУ та зусиль виконавчої дирекції на реалізацію важливих, довгострокових проектів, найбільш стратегічні проекти знаходяться в зоні ризику. Якщо державні установи «не прокинуться» й не будуть допомагати, ряд проектів прийдеться згортати.

Пріоритети на 2-ге півріччя

Забезпечення ресурсом головних проектів, що розгортаються, є ключовим пріоритетом для виконавчої дирекції на 2-ге півріччя.

По кожному з головних проектів – Стандартизація, Дорожні карти, Ландшафт 4.0,  Торгова місія, Центри 4.0 тощо – є свій детальний план дій. Для повномасштабного приведення їх в дію, бракує тільки одного – фінансування.  Наразі вони виконуються тільки в рамках тих ресурсів та бюджетів, які доступні.

В кількох проектах ми надіємось отримати його в липні- серпні. По іншим, питання відкриті й ми робимо окремі активності по мірі сил або спільнокоштом. Ситуацію по окремим проектам та напрямам виконавча дирекція готова коментувати робочому порядку.

Більше інформації по пріоритетам кожного з проектів – повний звіт АППАУ.

Ген. директор АППАУ Юрчак О.В.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>