Фандрейзинг кластерів УКА – підготовка до стратегічних сесій

Створення спільного портфелю проектів, а також окремих проектів від кластерів є важливим завданням проекту УКА ‘UCA Projects Promo’, який розпочався в липні за підтримки GIZ. Сама назва проекту яскраво свідчить, що його фокусом є покращення спроможностей кластерів в сфері фандрейзингу. Цією публікацією ми надаємо загальний огляд теми фандрейзингу в УКА, базуючись на актуальних викликах, а також досвіді та напрацюваннях попереднього періоду.

Чому фандрейзинг є завданням №1 кластерних координаторів та експертів УКА

Фандрейзинг (від англ. fundraising), як сфера діяльності неприбуткових громадських організацій та бізнес- об’єднань, фокусується на залученні фінансових ресурсів на розвиток організацій та з метою вирішення проблем членів цієї організації, або їх спільних цілей.

Є щонайменше 3 причини, чому фандрейзинг має бути в топ-пріоритетах кожного кластерного координатора УКА.

 1. Це – питання вашого виживання. Від кластерів УКА, а також інших бізнес-об’єднань МСП (далі – БО) ми добре знаємо ситуацію зі станом членських внесків. Вона, м’яко кажучи, була кепською і в мирні часи, а під час війни – й поготів. Й це означає тільки одне – без зовнішнього фінансування БО, особливо з малою кількістю членів, можуть розпадатись. Адже неможливо весь час волонтерити – професійне становлення будь-якого БО потребує професійного менеджменту. А БО, як кластерів, тим більше – оскільки йдеться, на мій погляд, про більш складні речі. На відміну від БО типу асоціацій,

  місія кластерів полягає в запуску регіональної та галузевої виробничої кооперації,

  що в українському контексті тотальної деіндустріалізації останніх років виглядає справді дуже складним викликом. Й тому менеджмент має бути справді професійним й вихід в цьому питанні тільки один – зовнішня допомога. По цьому шляху в 2022 йде низка учасників УКА – АППАУ, УАМ, Морський кластер України, Подільські кластери, окремі кластери ІАМ тощо.
 2. Гранти можуть значно підтримати окремих ваших членів та сприяти розвитку кластеру. Якщо грант надається на ініціативи, до яких долучені численні учасники вашої організації, це, безумовно буде притягувати нових учасників. Гарним прикладом в УКА є «Українська асоціація меблевиків», яка організувала в травні – червні 3 виставки закордоном, використовуючи, як внески власних членів, так і донорські кошти. Коли внутрішній ринок скоротився в рази, важко переоцінити подібні ініціативи. АППАУ в свою чергу залучила фінансову допомогу зарубіжних партнерів (асоціація CSIA США), частина з яких негайно перенаправляється на розкрутку експортних ресурсів всієї асоціації. Окрема й особлива історія успіху УКА – це Podillya Fashion Cluster. Тут взагалі гуртування та повний перезапуск кластеру відбувся саме завдяки тому, що лідер кластеру Олег Демчук знайшов фінансування відразу з 3-х джерел.
 3. Третя причина – це про статусність, позиціонування та вплив. Ні окремий кластер, ні разом в УКА – ми не можемо бути впливовими акторами в будь-якій економічній сфері, якщо в нас немає портфелю якісних й добре прорахованих проектів як для тактичних (короткострокових), так і стратегічних та довгострокових завдань розвитку. Розмова з будь-яким донором може розпочинатись з загального представлення ідеї проекту. Але якщо в вас немає прорахунку детального плану дій, бюджету та виконавців, – говорити далі нема про що. Для нац. ради відновлення ми делегували від УКА та Аналітичного центру 6+ експертів, але ми й досі не знаємо, якого рівня пропозиції були надані. Ми також бачили величезний дефіцит готових проектів в молодих кластерах ІАМ минулого року в проекті ClusteRISE. Регіональні чільники, інвестори та, власне, й самі учасники ринку очікують не тільки хороших ідей, але якісних проектів які їх реалізують. Й з усім цим в більшості бізнес-об’єднань МСП є велика проблема.

Ще одна причина, може й найголовніша – це про втрату можливостей. Ніколи ще Україна не мала стільки грантів на підтримку та розвиток – й ця хвиля допомоги ЄС та світу буде зростати з кожним місяцем. Але якщо ви не реагуєте на ці можливості, ви їх просто втрачаєте.

Зміни в процесах та підходах

АППАУ підходить до фандрейзингу, як до системного бізнес-процесу, одного з головних в нашій кластерної організації, як мінімум 3 останні років. Для Індустрії 4.0 нами створений цілий портфель проектів, на більшість з яких є готові проектні заявки. Ми ділимось ними з партнерами й про це далі.

Найбільш системно, й в колективному форматі, ці процеси відпрацьовуються в програмі EIF, яка сьогодні повністю розповсюджується на всі кластери УКА та їх членів. Суть цих процесів в наступному

 • Ми розглядаємо процеси як лійку (по аналогії з лійкою продажу), де діють головний принцип – чим більше на вході, тим більше на виході. Управляти конверсіями по етапам лійки, звісно потрібно, але для початку треба хоча б запустити потік заявок. Наприклад, якщо в середньому в програмах ЄС конверсія складає 10%, то щоб виграти бодай 1 заявку вам потрібно їх подати 10.

  Якщо ви подаєте 3-5 заявок за рік, то візьміть від цього 10% й зрозумієте, чому ви нічого не отримали.

 • Спільно з експертами та консультантами з фандрейзингу ми виробляємо та встановлюємо кращі практики, яких має дотримуватись кожен експерт який допомагає МСП. Це вартує величезних зусиль, – зокрема в інноваційному просторі ми “б’ємось” за встановлення спільних стандартів з експертами з вузівської спільноти вже кілька років, але останні місяці показують нарешті спільний прогрес.
 • На кожен місяць ми маємо план видачі проектних заявок та відповідальних, – й саме тому, ми (в програмі EIF), врешті решт, виходимо на потік заявок.

Подібних принципів ми дотримуємось і на рівні асоціації, як БО кластерного типу. Завдяки такій активній позиції, АППАУ забезпечила за 4 місяці війни наступні результати

 • 3 міні-гранти для УКА – від GIZ, EaP Civic Society Facility та Європейського кластерного альянсу.
 • 1 грант для себе (АППАУ), – як учасник попереднього проекту з ПРООН, який триває з 2021
 • також у нас відкритий окремий канал отримання благодійної допомоги нашим членам від зарубіжних партнерів.

Крім цього ми подались або сприяли подачі 3-х інноваційних заявках проектів I4MS / Horizon, – результати ще не відомі.  Й натомість, були 3 подачі заявок, які зазнали невдачі. Отже виходить, що за 4 місяці ми подали 7 заявок й відкрили 1 канал благодійної допомоги.

Разом, це дозволило нам

 • продовжити проект «УКА» який без фінансування, мав би всі шанси зазнати краху – з досвіду відомо, що будь-які волонтерські ініціативи без фінансування мають підтримку спільноти максимум 3-6 місяців
 • підтримати своїх членів асоціації, й зокрема, значно посилити напрям експорту – інтернаціоналізації в АППАУ, й ширше, спільноти Індустрії 4.0.
 • виплатити борги персоналу виконавчої дирекції (і які виникли через падіння в надходженні членських внесків) й навіть розширити наш склад до 5 членів команди. Разом з п.2 це веде навіть до зростання організації, – за травень – червень до нас приєдналось 5 нових членів.

Відповідно, я рекомендую подібні підходи для всіх кластерів – координатори мають дотримуватись, як мінімум, 2 важливих правил

 • У вас мають бути налагоджені регулярні процеси підготовки проектних заявок, й особа, відповідальна за ці процеси
 • Має бути план подачі цих заявок. Для початку встановіть собі за правило підготовку хоча б 1 заявки на місяць. Таким, чином за квартал у вас буде 3, а коли ви реагуєте ще й на зовнішні пропозиції, ці процеси будуть прискорюватись.

Підготовка до стратегічних сесій УКА в липні – серпні

Проблема молодих кластерів (а в УКА більшість таких, до них варто додати ще релоковані) в їх слабких спроможностях – і не тільки в фандрейзингу. Не варто себе порівнювати ні з АППАУ, ні з УАМ, ні з іншими подібними організаціями національного рівня, які існують на ринку вже давно й добре наростили «м’язи», тобто, ресурси, вплив тощо. Відповідно, в звіті проекту ClusteRISE минулого року ми чітко вказували, що молодим кластерами зараз потрібне шефство (кураторство) з боку більш досвідчених організацій. Власне, подібне шефство й розвиває УКА. За останні 3 місяці ми розгорнули кілька сервісів для всіх кластерів УКА, серед яких найбільш помітні програма інтернаціоналізації (майже щотижневі події на міжнародній арені) та розширення програми EIF на всі кластери УКА.

Але як щодо фандрейзингу? Тут ми робимо тільки перші кроки. Головним інструментом наразі є ЦШР – Центри Швидкого Реагування, які призвані акумулювати ресурси кількох кластерів, й таким чином зміцнити колективні спроможності. Зараз є 4 головні центри

 • По ЖКХ та Інфраструктуру – керівник Анатолій Долинний
 • По секторам ІАМ – Оксана Ситник
 • По легкій промисловості – Олег Демчук
 • По Харчовій промисловості – Юрій Клименко

Вироблена концепція кластерів ЦШР, й координаційний штаб УКА рекомендує всім кластерам відповідних галузей швидше долучатись до цих центрів. Саме там зараз відбуваються збір та обробка ідей та пропозицій для спільного фандрейзингу.

Щодо іншої допомоги, варто орієнтуватись на наступні інструменти

 • Портфель проектів УКА та платформи Industry4Ukraine, який розглядається на рівні Аналітичного центру. Зараз він включає категорії Анти-кризових дій (2022), Експорту – Інтернаціоналізації (саме ці проекту фігурують в нашій стратегії Е-І) та проекти розвитку (на 2023 рік і далі). На останній нараді ми виробили також певні критерії відбору для того, щоб вийти на спільний консенсус. Те, що він буде необхідний очевидно – адже кількість проектів перевищує 20, тоді як зі всіх точок зору, ефективно просувати ми зможемо не більше 5-10.
 • Готові проектні заявки
  • Періоду 2016-21 рр. Це 16 детальних проектних заявок, головним чином, напрацьовані АППАУ для Індустрії 4.0 і які частково ввійшли й у вищезазначений портфель УКА. Ми робили їх детальну промоцію в жовтні 2021, де аргументували, що для нас не йдеться про «інтелектуальну власність» чи первинність наших ідей, – набагато важливішим (й на фоні ігнорування державою та донорами цієї сфери) є колективна спроможність брати й виконувати якомога більше подібних проектів. Іншими словами, – якщо вам підходить тема цих заявок,

   сміливо беріть їх в роботу, адаптуйте під ваш контекст й подавайтесь!

  • Вже цього 2022 року – тут зараз 3 теми (заявки), серед них я зверну особливу увагу на проект в сфері ЖКГ, розроблений для Сумського регіону, під грант Британського посольства. На жаль, ми його навіть не подали через одну прикру помилку, але хочу звернути увагу на те, що такі проекти легко масштабуються по регіонам.

Натомість, в нас (УКА), за виключенням АППАУ та сфери І4.0 практично немає готових та детальних заявок від самих кластерів. Тому завдання доповнення вищевказаного портфелю більш специфічними ідеями проектів галузевого та регіонального рівня виглядає одним з головних завдань страт. сесій, які мають відбутись в липні та серпні. Спільно з GIZ розглядається також ідея проведення окремого Хакатону або конкурсу кращих проектів.

Першу, спільну сесію УКА ми готуємо на 14 липня, 14:00. Тому прохання до всіх керівників зарезервувати цей час й підготувати свої позиції по 2-м пп

 • Вибрати з вищевказаного портфелю УКА 5-топ проектів які є для вас найважливішими на період війни
 • Доповнити цей портфель власними ідеями проектів, які ви хотіли б розвивати в своєму регіоні чи галузі (закладка «Проекти кластерів УКА»)

Детальний план 1-ої спільної сесії на 14.07 буде запропонований на планерці 11 липня, – готуйте свої запитання та пропозиції.

 

Голова УКА Юрчак Олександр.