Серія вебінарів «Технічне регулювання та стандарти для кластерів ІАМ»

Відповідність міжнародним та регіональним європейським стандартам залишається технічним бар’єром для багатьох представників промислових хайтек секторів, особливо в експорті та інтернаціоналізації. Це питання гостро порушувалось промисловцями в минулі роки, в тому числі, в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. З 2014 року Україна зробила значні кроки вперед в технічному регулюванні і є сподівання, що переговори з європейською стороною навколо укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угоди АСАА і так званого “промислового безвізу”) найближчим часом вийдуть на фінішну пряму.

Водночас, в сфері інжинірингу, автоматизації та машинобудування (ІАМ) залишається значна кількість стандартів, яка практично невідома українським користувачам та розробникам, або ж вони не доведені до рівня національних стандартів (ДСТУ). Сюди відноситься також низка нових стандартів, які виходять на ринок, в першу чергу в сфері реалізації Європейським Союзом заявленого “Зеленого курсу” (циркулярна економіка, скорочення викидів парникових газів тощо) .

Інша проблема стосується застосування вже гармонізованих із європейською стороною стандартів. Наприклад, перша редакція ДСТУ ISO 19650-1:2018 (20) (ВІМ технології) прийнята в Україні в 2018 році. В той же час, експерти з цього напряму зазначають, що самі стандарти не вирішують проблему їхнього застосування – культура локального ринку більше залежить від традицій, мотивацій, освіти замовників та їхніх постачальників. Подібна ситуація існує з низкою інших стандартів, зокрема, перекладених в сфері промислової автоматизації Технічним комітетом 185.

Водночас, всі експерти погоджуються, що відповідність міжнародним та регіональним європейським стандартам є необхідною умовою роботи на міжнародних ринках. Оскільки по всім кластерам промислових хайтек експорт та інтернаціоналізації є стратегічним напрямом, учасники цих об’єднань мають добре розбиратись в цій сфері.

Серія з трьох вебінарів, запланована АППАУ в рамках проекту ClusteRISE на липень – вересень,  охопить найактуальніші теми технічного регулювання та стандартизації, а також допоможе налагодити конструктивний діалог із профільними органами державної влади та Національним органом стандартизації (ДП “УкрНДНЦ”)

26 липня – відбудеться перший вебінар на тему «зелених стандартів» циркулярної економіки – «Green deal: стандарти та роль кластерів в зеленому переході». В рамках нього буде представлений також новий комітет платформи Industry4Ukraine по сталому розвитку. Реєстрація вже розпочалась.

16 серпня планується проведення другого вебінару, присвяченого темі “промислового безвізу” (Угоді АСАА), а  також питанням взаємодії промислових бізнес-об’єднань з головними розробниками стандартів – Технічними комітетами (ТК) та Національним органом стандартизації. В рамках цього заходу ми також представимо кілька ТК, найбільш дотичних до роботи кластерів ІАМ.

На завершення циклу 6 вересня відбудеться онлайн-захід, на якому будуть розглянуті найпопулярніші стандарти цифрової промисловості. Головними експертами в ньому будуть виступати члени ТК 185 «Промислова автоматизація». Детальна програма знаходиться на етапі розробки

Для реєстрації на всі три вебінари, заповніть, будь-ласка, реєстраційну форму: