Просування регіонального ландшафту Індустрії 4.0

EU Industrial day in Kharkiv / Shaping Europe’s digital future

АППАУ позиціонує  національний ландшафт (картування) інноваторів Індустрії 4.0, як важливий інструмент промоції українських інноваторів закордон й одночасно орієнтації замовників на внутрішньому ринку. Але деталізація та розширення цього ландшафту на місцевому рівні є складним завданням для регіонів України. 25 лютого 2021 Харків першим прийме цей виклик й разом з партнерами з місцевого кластеру ІАМ та Центру 4.0 продемонструє місцевий ландшафт Індустрії 4.0. Подія буде висвітлюватись в рамках заходів Європейських індустріальних днів, які організуються Єврокомісією за темою «Shaping Europe’s digital future».

 

Чому ця подія

Ландшафти або картування (від англ. landscape або mapping) є класичним інструментом промоції інноваторів. Це також інструмент стратегічного аналізу щодо проникнення інновацій, який дозволяє бачити сильні та слабкі місця тієї чи іншої галузі й відповідно планувати корегуючі дії. Наприклад, коли ми бачимо на національному ландшафті І4.0 всього кілька інноваторів в сегменті digital twins або безпілотного транспорту, виникають питання щодо нашого відставання – адже в світі по обом цим напрямам просто бум. Або ж, ми просто визнаємо, що спроможності випускати готові продукти в цих секторах в нас немає й під «цільові» вони не підходять. Ще одна можлива причина  – а може ми не все й не так порахували?

З 2017 року АППАУ виробила 2 ландшафти – остання версія вийшла в липні 2019 року й було дещо доповнена на початку 2020 на сайті land4developers.com. Водночас, ця робота виключно силами однієї асоціації не претендує на повноту. В Україні є ще багато інноваторів, які не обліковані й не включені в ландшафт Індустрії 4.0. Спроби залучення регіональних Центрів 4.0 в 2019-20 рр не дали результату. Назагал, тема ландшафтів, специфікованих до кожного з майже 20 цифрових сегментів xxxTech & 4.0, є суперважливою для цифрової стратегії України – адже ми й досі не розуміємо стану речей по більшості з них.

Отже, в 2021 – й уже в значно посиленому складі Індустрії 4.0 кластерами ІАМ, ми робимо чергову спробу виробити регіональні ландшафти Індустрії 4.0.

Харків починає першим – й це не дивно. Технічна столиця України має багато таємниць та “прихованих талантів”. Пора їх відкривати для України та для світу. Й тим більше, що цей інструмент є №1 для завдань експорту та інтернаціоналізації регіону в Індустрії 4.0.

 

Як буде відбуватись реалізація проекту

АППАУ спільно з харківськими Центром 4.0 та кластером ІАМ підготує онлайн опитування, яке буде запущене в січні по всім партнерським каналам. Робоча група проведе також фокусні опитування по ряду організацій, в першу чергу, в кластері ІАМ, щоб виявити рівень інновацій в сфері І4.0. Аналогічні опитування будуть доступні та, маємо надію, підтримані іншими регіонами – зокрема, Запоріжжя, Києва та Миколаєва.

Фінальна презентація цих досліджень відбудеться 25 лютого на ‘Kharkiv Innovators 4.0 day’. Крім презентації самих результатів, передбачені виступи кращих інноваторів І4.0 регіону. Детальна програма цього дня буде опублікована в кінці січня.

 

Регіональний контекст

Це дослідження та його презентація – радше міні-проект, завдання не є складними, але проект має дійсно велике значення для регіональних стратегій, що стосуються відразу кількох напрямів –  смарт-спеціалізації, інновацій, кластерного розвитку та діджиталізації промисловості. Новий ландшафт, розміщений в промоційних матеріалах офлайн та онлайн, відразу формуватиме імідж регіону та буде впливати на розвиток його подальшої спеціалізації. Результати є також важливим для співпраці ІТ-кластерів з кластерами ІАМ. Наприклад, якщо ми бачимо в ІТ-кластерах велику концентрацію експертизи по А.І. / big data, а в кластерах ІАМ – хоча б маленький попит на відповідні рішення (як predictive analytics), це відкриватиме нові можливості й для залучення ІТ-фахівців до внутрішнього ринку. Це також дозволить краще аргументувати рішення щодо інвестицій в інноваційну екосистему, зокрема, краще профілювати спеціалізацію регіональних Центрів 4.0.

Яскрава демонстрація регіонального хайтек потенціалу українських індустріальних регіонів є цікавою й для ЄС. Адже подібні міні-проекти легко масштабувати – отже, такий підхід може бути прикладом для інших європейських регіонів.

АППАУ запрошує до участі в цьому дослідженні всіх інноваційних, промислових та хайтек партнерів в регіонах Харкова, Запоріжжя, Миколаєва та інших регіонів України.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>