В п’ятницю 15 квітня, в 11-00 відбудеться спільна нарада кластерів УКА з учасниками програми EIF від АППАУ. В цій публікації стисла інформацію про цю програму й те, які можливості вона відкриває для кластерів та їх учасників.
Про програму EIF
Програма EIF (Export – Internationalization – Fundraising) бере початок від червня 2020, – саме тоді сформувалась перша реакція спільноти Індустрії 4.0 на COVID-19. Перший, але невдалий проект ALIZE, кілька детальних заглиблень в те, як реагує світ (див дайджести 2020), власні широкі обміни досвідом з різними бізнес-спільнотами, конференція NextNormality, плюс весь попередній досвід – все разом, це дало розуміння того, що цільові програми підтримки в експорті та інтернаціоналізації є не просто бажаними,
вони є необхідними для будь-якої зрілої бізнес-спільноти й на рівні імперативів.
Найбільший ефект для бізнесу тоді міг бути в напрямі експорту – інтернаціоналізації. Й хоча АППАУ «пролетіла» з проектом експорту на Hannover Messe (USAID) через COVID-19, на той час було вже чимало напрацювань. Було також ясно, що ЄС пропонує масштабні програми підтримки для після-ковідного періоду. І що попередні спроби освоювати проекти Horizon 2020 та подібні, не працюють саме через відсутність системності та послідовності у співпраці МСП, бізнес-об’єднань та консультантів по фандрейзингу. Потрібен був більш сталий та тривалий формат саме на основі бізнес-об’єднання, а не «від проекту до проекту» між окремими МСП та консультантами.
Спроби вийти на формат такої співпраці в 2020 завершились невдало – слабкою ланкою виявились саме консультанти. В травні 2021 АППАУ створює проектний офіс й запускає власні послуги фандрейзингу, переважно в сфері інформаційного брокериджу. Офіс розпочинає щомісячний апдейт всіх відкритих колів, веде їх промоцію, збирає регулярно й разом інноваторів та консультантів.
Головні досягнення та виклики
Першим та найбільш значимим в програмі EIF є проект BOWI, який був підготовлений ще в лютому 2021. В червні прийшла звістка про перемогу. Проект, який є входить в програму I4MS (діджиталізація промислових МСП), як частина програми Horizon 2020, надав можливості DIH «КПІ» розгорнути програму підготовки власних експертів з метою подальшого обслуговування українських МСП – розробників в сфері І4.0. Загалом на DIH КПІ було залучено 100 тис євро, й ще 240 тис – планується на 4-х переможців 1-го конкурсу. Проект наразі перейшов до 2-го етапу – 4 МСП готуються до виконання своїх проектів. Їх будуть підтримувати 8 фахівців DIH КПІ. Проект триватиме до травня 2023.
Згідно опитувань учасників проекту BOWI (всього було подано 35 заявок й залучено 20 експертів КПІ, а також сторонніх консультантів), участь в проекті вже дала певні позитивні результати
- Більше 30 залучених фахівців отримали практичні навички в підготовці грантових заявок
- На 2-е місце за корисністю проведених активностей учасники проекту відмітили професійні обміни та потоки нової інформації
- В цілому, змінилось відношення фахівців до сфери фандрейзингу та виросла довіра між консультантами (експертами КПІ) та розробниками з ринку.
Разом з тим, цей проект не зміг подолати бар’єри, які все ще є в програмі EIF від 2020
- На сьогодні практично немає експертів та чи консультантів, які ведуть активну промоцію та просвіту учасників ринку по конкретним колам програм I4MS та подібним. АППАУ вважає це головною перепоною для ширшого залучення МСП та розробників. Головним індикатором цього є низька кількість подач нових заявок – в програмі EIF з червня 2021 було подано всього 7 заявок, хоче через проектний офіс та спільноту їх пройшло більше 60.
- Залишаються все ще нерозкритими чинники мотивації експертів чи консультантів виконувати подібну просвіту на системній основі. А без цього – важко пропонувати систему мотивації.
- Також недостатньо активно ведуть себе головні бенефіціари – українські МСП та розробники.
Разом з тим, це просто ілюстрація досить важкого шляху, і який показує певну еволюцію спільноти. Не дивлячись на всі труднощі, ми все-ж кристалізуємо окремі робочі групи, команди та формати співпраці, які працюють. BOWI, а також кілька проектів результатів яким ми чекаємо – є тому свідченням.
Як буде розширюватись програма EIF на кластери УКА
Щоб подолати ці перепони АППАУ включає додаткові цифрові інструменти та робить більший фокус на інструментах залучення експертів. З квітня всі проекти будуть доступними для зареєстрованих учасників платформи метчмейкингу. До переваг нової програми фандрейзингу й роботи з проектами можна віднести наступне
- Візуальний (з логотипами) вигляд проектів, що дозволяє швидше вибирати й орієнтуватись
- Вибір експерта для підтримки конкретного проекту
- Можливості рейтингувати експертів й надавати відгуки по його роботі
- Більш структурований опис кожного проекту українською мовою
- Легкий зв’язок та промоція конкретного проекту з нетворкинговими можливостями, які вже є на платформі
Прозорість процесів, щомісячне рейтингування та відзначення кращих експертів, активний нетворкинг та обміни професіоналів – все разом, це має дозволити подолати перешкоди, про які згадано вище.
Пропозиції для кластерів УКА включають
- Розширення переліку грантів на категорію кластерної співпраці та кооперації
- Додавання представників УКА в заходи, які регулярно проходять в програмі EIF
- Інтеграція в цілому програми в більш широку стратегії експорту – інтернаціоналізації, яку готує сьогодні координаційна група УК
Більш детально ми розповімо про цю програму 15 квітня в 11-00, посилання буде в групі УКА в телеграмі.
Додаткова інформація