Платформа ЕССР (European Cluster Collaboration Platform) вже чимало років є справжнім «вікном в Європу» для українських кластерів. В 2021 році платформа була оновлена, а завдяки зусиллям кількох партнерів здобуває все більшої популярності. Цією публікацією, як учасник кластерного комітету Industry4Ukraine та керівник проєкту CluseRISE, я хочу розділити власний досвід користування, й таким чином привернути увагу всіх наших кластерів до ролей та функцій ЕССР з метою їх кращого використання.
Загальні відомості про ЕССР
Платформа ЕССР є одним з інструментів європейської програми COSME, яка має на меті зростання конкурентоспроможності МСП, й де напрями інтернаціоналізації та експорту є пріоритетними. Ця платформа є єдиним спільним інструментом колаборації сотень європейських кластерів та їх стейкхолдерів й служить для покращення цієї співпраці.
Україна є учасником програми COSME, завдяки чому й має доступ до ЕССР. Звіт FORBIZ минулого року фіксує головні результати користування ЕССP нашими кластерами.
Я є активним користувачем ЕССР з 2017 року, але більше уваги приділив їй буквально кілька останніх місяців в рамках проєкту ClusteRISE, оскільки завдання експорту та інтернаціоналізації молодих кластерів є тут головними. Отже далі, я поділюсь власним досвідом користування.
Ролі платформи
Ролі онлайн платформ часто озвучуються прямо, інколи це зрозуміло по їх функціоналу. В даному випадку платформа заявляє, що вона є онлайн хабом для всіх європейських кластерів. Іншими словами, ми розуміємо це як майданчик для спілкування, обміну досвідом та інформацією, розділення знань та кращих практик. З функціоналу також зрозумілі інші, більш конкретні та приземлені ролі:
- Matchmaking – платформа дозволяє швидко знайти й зконтактувати з потрібним вам кластером, – будь-то ваш «родич» (та ж галузь, чи сектор), або ж, це може бути можливий потенційний партнер, постачальник або споживач. Система фільтрів дозволяє зробити це за лічені секунди
- Платформа, як «вирівнювач» (синхронізатор) з європейськими політиками та програмами – завдяки наявним аналітичним базам та звітам, ви маєте останню інформацію про європейські політики та програми не тільки в сфері кластерного розвитку, але й дотичних – цифрового та зеленого переходу, індустріальних екосистем тощо. Звісно, найбільш важливим для українських кластерів залишається тема саме кластерних політик, адже крім проєкту Національної програми кластерного розвитку, в нас поки що немає нічого консолідованого на національному рівні, й тому орієнтири потрібні по численним напрямам діяльності кластерів. Адже, якщо ви запитаєте будь-який український промисловий кластер «яка ваша політика в сфері цифрового переходу» (чи зеленого, чи розвитку виробничої кооперації з в рамках ЄС, чи стійкості проти COVID-19…), навряд чи ви отримаєте ясні відповіді. Тому ця синхронізація є дійсно важливою і її має робити кожен кластер, який досяг певного рівня організаційної зрілості.
Перелік на скріншоті нижче задає всі сфери (напрями) координації європейських кластерів.
- Канал для вашого просування – платформа не залишає вас анонімним. Як тільки ви заповнюєте ваш профіль, ваш кластер стає набагато більш прозорим для всіх інших учасників. Вас легко будуть знаходити за тими ж принципами (фільтрами). Але ще раз – важливо, щоб ваш профіль був заповнений на 100% – мова якраз за дані для фільтрів, – інакше пошук не буде працювати.
Доступні фонди та тендери (Funding and tendering)
Цей розділ на сайті надає інформацію стосовно доступних грантів та тендерів. Зокрема на кінець березня ми бачимо 4 відкриті з дедлайнами до 31 березня. Водночас, видно що це «залишки» якихось попередніх програм – перехід на open digital opportunities зі спробами фільтрування не дає нічого. Очевидно, ця база ще тільки заповнюється – більшість європейських програм нового десятиліття, як Horizon Europe, тільки вступають в дію.
Ця інформація є дуже цінною й прикро, що в Україні ніхто її не аналізує й не розповсюджує серед кластерів централізовано. Можна тільки уявити скільки можливостей ми втратили за попередні роки. В проєкті EIF АППАУ, який ми не змогли запустити в 2020, саме подібна інформація була пріоритетом №1 у спробі співпраці з українськими консультантами. Ми не змогли активізувати цей механізм. Зараз пробуємо знову – вже в рамках кластерного комітету Industry4Urkaine.
Розвиток Digital
Розділ Digital надає багато корисної інформації про цифрові стратегії та проекти ЄС для українських кластерів. Зокрема, категорія European digital cluster partnership містить інформацію про 201 (!) кластерну ініціативу співпраці кластерів та залучення цифрових інноваторів. За нашою інформацією в АППАУ, жодного українського кластеру в них немає – всі ці проекти розпочинались в 2016-18 рр. Частково відомий нам по проекту з поляками Connected car не знайшов відгуку серед наших інноваторів 4.0, хоча закликів в 2018 в рамках проекту з польським кластером ІоТ ми робили чимало.
Подібна «участь» – є також ще одним аргументом, чому нам потрібні централізовані та скоординовані дії на національному рівні. Зараз, й вже через кластерний комітет Industry4Ukraine, ми не будемо пропускати жодної подібної ініціативи. Зокрема, спільно з Харківським кластером моди та дизайну, ми пробуємо зараз ввійти в один такий подібний проект з дедлайном на 30 квітня.
База знань (Knowledge base)
Тут є чимало корисної інформації. В розділі Publication є останні аналітичні звіти про європейські кластери. В розділі Document library використовується система фільтрів, отже, вибирати, очевидно, є чого. Зокрема, по фільтрам Cluster member – Digital transition – Cases study я знайшов більше десятка кейсів. Водночас, сказати, що це кейс-стаді про цифровий перехід членів індустріальних кластерів було б перебільшенням – це просто статті за різне, але й часто їх самих просто немає, дається тільки анотація. В розділі cluster stories є чимало новинних історій та інтерв’ю з лідерами кластерів. Цікавим є звіт про смарт індустріалізацію в 10 вибраним регіонам (серед них і Литва), тут чимало аналітики про виклики регіонів по відношенню до напрямів зеленого та цифрового переходу, інтернаціоналізації МСП та шляхів їх вирішення. Інший документ в цьому розділі «Smart guide for partnership» є важливим для всіх наших молодих кластерів, оскільки акцентує на методах покращення партнерства всередині кластеру, а також зовні. Серед запропонованих методів ті, які вже на слуху в нашій кластерній спільноті – проведення добротного аналізу ланцюгів ДВ всередині кластеру, якісна внутрішня координація в проектах та програмах дій, регулярний нетворкинг, спільне планування, matchmaking зустрічі для розвитку інновацій тощо. Пройтись по цьому звіту корисно для порівняння з тим, як ми зараз розвиваємо кластерний рух в проекті ClusteRISE.
Новини та успішні історії кластерів на платформі
Тут багато новин, хоча говорити про їх щоденний потік не можна. Цікавою є історія сайту від листопада 2020 історія про те, як 9 каталонських кластерів підняли 560 тис євро від єврокомісії для промоції проектів інтернаціоналізації МСП. Це сума становить близько 6,5% від загального бюджету ЄС на кластерну програму «Clusters Go International» в рамках програми COSME, і в якій приймають участь 78 кластерів з 20 країн. Серед цих проектів:
- виготовлення обладнання для домашнього вжитку між каталонськими кластерами й подібними з Бельгії, Німеччини та Франції – для спільного експорту в Америку та Африку
- перехід текстильної промисловості на засади циркулярної економіки;
- нові рішення сталої, альтернативної енергетики для малих та зелених міст – де об’єднання відбувається з кластерами Італії, Польщі та Чехії;
- об’єднання з кластерами індустрії красоти для спільного експорту в Індію, Мексику, Південно-корейську республіку, ОАЄ та США;
- а також інші проєкти в сферах пакування, технологій освітлення тощо.
В новині також зазначається, що 5 з 9 каталонських кластерів мають «золотий» рівень кластерної сертифікації згідно ESCA. Принагідно зазначимо, що жоден з українських кластерів не має сертифікації в цій системі. Й це, звісно, не сприяє, ні нашому іміджу, ні зростанню.
Подібні історії відображають діяльність євро-кластерів за ключовими напрямами розвитку економіки ЄС – циркулярної та зеленої економіки, посилення екосистем, стійкості до ударів як COVID-19 та цифрового переходу.
Для того, щоб бути в курсі подібних новин, варто підписатись на розсилку – тоді ви будете регулярно отримувати найважливіші новини. Це можна зробити тут.
Чого бракує платформі
Мій досвід відсутніх або слабких елементів платформи ЕССР наступний:
- вебінари за минулий період – неможливо знайти, в розділі events їх немає точно;
- група спілкування (discussion forum) – теоретично розділ є як посилання, але форуму там немає;
- відсутність самих документів в розділі document library – там є тільки їх аннотації (хоча в інших розділах аналітичні звіти таки є);
- не працює механізм звертань через персональні аккаунти – тобто, коли ви звернетесь до координатора будь-якого європейського кластеру, далеко не очевидно, що ви отримаєте відповідь. Навряд чи це «баг» платформи, але тоді неясно, як «стимулювати» заявлені особи відповідати на звертання;
- в розділі cluster mapping немає України – хоча на платформі є 13 наших кластерів (раніше було 29, очевидно, інші зараз потребують оновлення). В цілому не зрозуміло для чого цей розділ – меппінгу як такого там немає;
Все-ж, потрібно відзначити оперативну підтримку платформу у вирішенні подібних проблем користування. Коли я звернувся helpdesk зі своєю проблемою використання інструменту ClusteXchange IT-tool, відповідь отримав через день – й цікаво, що це була неділя.
Подібний канал підтримки є дуже важливим, адже ви можете потратити багато часу на пошук потрібної інформації, й вийти з цього процесу розчарованими. Тому інколи, простіше та ефективніше просто звернутись зі своїм питанням в хелпдеск.
Для рефлексії – певні паралелі з сайтами руху 4.0
Звісно проводити паралелі з українськими платформами не варто – в нас подібних в сфері кластерного розвитку немає. І все-ж, користуючись нагодою, я хочу звернути увагу на нашу платформу Industry4Ukraine, яка за ролями та функціоналом щороку набирає ваги у своїй сфері. Сайт утримується АППАУ, але служить для всіх промислових та хайтек асоціацій – учасників платформи.
Зокрема, тут вже йдуть тематичні публікації та новини по напрямам Кластерного розвитку, Смарт-спеціалізації, Індустрії 4.0 та промислової політики. Також ми намагаємось викладати в «Ресурси» найбільш значимі документи як аналітичні звіти, урядові документи тощо.
У нас постійно зростає база підписки, в нас активний орг. комітет платформи, але дуже мало авторських публікацій з середовища науковців, освітян ну, і власне, бізнесу та кластерів. Тому користуючись нагодою, як головний редактор цього сайту, я хочу запросити до спів-авторства всі наші кластери, а також активістів кластерного руху з середовища освітян та науковців. Давайте частіше інформацію про свої успіхи та здобутки, практики та новини, ми будемо з задоволенням її розміщувати. Іншими словами, – активність користувачів це те, що потрібно для покращення якості будь-якої платформи, й повній мірі це твердження стосується українських користувачів ЕССР.
Мій рейтинг корисності ЕССР
Як, зрештою, я оцінюю корисність платформи ЕССР з точку зору інтересів АППАУ і наших кластерів ІАМ. На цій діаграмі видно мої очікування є фактично перевищені сервісом платформи за показниками пошуку партнерів, інфо про кращі практики, регулярним інформуванням та оперативністю підтримки. Натомість, мої очікування, як користувача є найбільше незадоволеними за критеріями якості підтримки та можливостям вільного спілкування з іншими колегами (форум не працює).
Маю надію, що все це запрацює незабаром, адже платформа зазнала повного й кардинального оновлення в кінці 2020 й можливо окремі функції ще налаштовуються.
В цілому, і якщо повернутись до опитування FORBIZ минулого року, наші користувачі оцінюють ефективність платформи як «високу». Функції пошуку партнерів та доступу до інформації (включно про гранти) також колеги оцінюють як найбільш корисні.
Резюмуючи, – на мою думку, кожен кластерний координатор має приділяти більше уваги ЕССР. Вона дійсно корисна у багатьох відношеннях. Але найголовніше те, що наші показники кластерної кооперації з ЄС є сьогодні вкрай незадовільними й найбільша провина в цьому українського уряду, точніше кількох урядів, починаючи з 2015 року. Хоча наша держава вже багато років платить немалі кошти за користування ЕССР, ми й досі не маємо жодної централізованої підтримки та координації національного рівня. Кластерний комітет Industry4Ukaine взяв на себе роль просування проєкту національної програми, й частково намагається зараз координувати дії близько 10 кластерів. Ми маємо надію, що до кінця 2021 зміни все-ж будуть. А поки – беремо максимум з ЕССР, що можна взяти. Успішного всім досвіду!
Юрчак Олександр
Ген директор АППАУ, кластерний комітет Industry4Ukraine