Чому потрібні кластери та кластерні політики

Чимало фахівців, які спеціалізуються на регіональному чи промисловому розвитку добре усвідомлюють роль та значення кластерів. Водночас, серед широкий категорій інженерних та інших спеціальностей, це слово й досі викликає здивування – «що це таке й навіщо».  Навіть цифри про кількість кластерів в Польщі, Туреччині чи інших країнах – не надто надихають. Одне з ключових питань – «що це дає для економіки». Надаємо короткий переклад щодо значення кластерів та ролі кластерних політик в ЄС з посібника «Smart guide for cluster policy».

Яке значення мають кластери для розвитку економіки

В Європі налічується близько 2950 кластерів, тобто визначених як регіональних концентрацій учасників відповідних галузей. Економічні активності, які стосуються європейських кластерів покривають до 39% робочих місць й до 55% фондів заробітних плат ЄС. На відміну від взаємовідносин виробничої кооперації в традиційних індустріях, які практикувались задовго до появи кластерів, кластери є значно більш інноваційними – 87% всіх патентів ЄС виробляється в кластерах. 50% експортних індустрій також відноситься до кластерів.

Кластери мають значно вищу конкурентоспроможність – в середньому вони перевищують експортні індустрії на 15%, а в найбільш розвинутих кластерах, їх учасники більш, ніж в 2 рази перевищують продуктивність праці по відношенню до традиційних фірм-експортерів, які не є учасниками тих чи інших кластерів.

Дослідження в США також показують, що нові бізнеси формуються швидше й швидше прогресують саме в сильних кластерних структурах.

Важливим аргументом на користь кластерів є той, що регіони які мають більшу пропорцію розвинутих кластерів, демонструють кращий рівень дохідності.

Таким чином, можна виснувати, що кластери є важливим чинником розвитку сучасної економіки. Наявність розвинутих регіональних кластерів сприяє зростанню його учасників, підвищує ВВП та конкурентоздатність галузей та регіонів, й відповідно, в цілому по країні – значно впливає на зростання ВВП, експорту, інноваційності та загальної конкурентоспроможності.

Чому потрібні кластерні політики

Аргументи для створення кластерних політик мають, все-ж, йти понад ці цифри про роль та значення кластерів. Кластери виникають в результаті процесів, якими керує ринок, й відповідно це історія не тільки успіхів, але й поразок та невдач. Тому мотивація до створення кластерних політик має полягати в тому, щоб свідомо та цілеспрямовано керувати цим процесом й збільшувати кількість успішних історій розвитку регіонів та індустрій.

Традиційно, центральний уряд та регіональні адміністрації є важливими акторами в зростанні економіки на різних рівнях. Тому, кластерні політики є для них інструментом для досягнення необхідної ефективності в зростанні економіки та-чи протистоянні негативним структурним змінам. Підтримка діяльності окремих компаній, учасників ринку на рівні кластерів означає вплив та масштабування на значно більшу кількість фірм. Тоді які інші політики розглядають більші масштаби впливу, підтримка діяльності кластерів фокусує на конкретних проблемах конкретних фірм, але вирішення яких буде мати значення для всього економічного сектору. Такий підхід доповнює інші, більш широкі програми та політики й дозволяє покращувати загальну ефективність економічного розвитку.

Окремо, варто зазначити, що кластерні політики є одними з головних інструментів впливу в нових європейських підходах до циркулярної економіки, розвитку інновацій, а також інших галузевих трансформаціях які радикально змінюють сьогодні бізнес-моделі та організацію ланцюгів доданої вартості.

Саме тому багато країн ЄС мають відповідні національні та регіональні програми розвитку кластерів. Дослідження від 2008 вказувало на існування 69 національних кластерних програм ЄС та 88 регіональних. Багато країн мали досвід розвитку кластерів понад 20 років, інші – тільки стартували. Різниця полягає також в обсягах державного фінансування. Нове дослідження від 2015 року ідентифікувало 16 національних кластерних програм в 15 країнах ЄС, тоді як інші країни були в процесі змін їхніх національних кластерних програм та політик. Й тільки зовсім мала частина країн не має таких політик на національному рівні.

Гарним прикладом впливу національної кластерних програми є французька державна програма «Конкурентоспроможність кластерів»  та подібна німецька програма. Оцінка впливу французької програми в 2012 році про результати впровадження між 2006 та 2009 роками говорить про значне зростання інвестицій в R&D. 2,5 мільярди державної допомоги, згенерували майже 1500 проектів, які в свою чергу залучили 6,5 мільярдів інвестицій в R&D. Програма також значно посилила міжгалузеву взаємодію, та зростання МСП – ними є 80% з 9700 фірм, й 50% з них отримали допомогу. 6 з 10 фірм, створили нові робочі місця саме завдяки цій програм, а 84% змогли утримати їх.  Щодо інновацій, за 3 роки було зареєстровано щонайменше 1000 патентів та створено 200 нових стартапів.

Подібні результати, які є наслідком впровадження ефективних національних програм мають інші країни ЄС.

За останнє десятиліття ЄС ще більше посилив роль кластерів, відповідні інструменти та підтримку. Сьогодні можна сміливо стверджувати, що європейська економіка є кластерною економікою й країни продовжують розвивати свої політики та програми. Роль держави при цьому залишається ключовою. Наприклад, в Швеції щорічний бюджет на розвиток та підтримку кластерів перевищує 50 мільйонів євро.

Чим відрізняються політики різних країн і що, власне, є в Україні ми розповімо в наступних публікаціях на кластерну тему.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>