Адвокація Індустрії 4.0 – аналіз груп впливу. Рекомендації для платформи Industry4Ukraine.

В липні 2019 року в рамках Industry4Ukraine вийшов 1-ий в Україні документ, який аналізує всі групи впливу на становище інновацій в промислових хайтек (Індустрії 4.0) й дає чіткі рекомендації щодо покращення співпраці експертів на платформі Industry4Ukraine.

Спочатку документ аналізує 13 різних груп впливу (без АППАУ, яка поза конкуренцією як фундатор та головний двигун руху 4.0). Найбільш динамічний розвиток показує група Василя Хмельницького, найменш активними в цій сфері виглядають класичні промислові об’єднання – асоціації, спілки та федерації. Щодо науки, яка є одним з головних чинників інноваційного розвитку в розвинутих країнах, робиться прогноз, що «НДІ, так і Університети є Driven (тими яких ведуть), а не Drivers (ті, які ведуть – тобто рушіями розвитку). Й тому найближчі 3-5 років, приватні групи будуть мати визначальний вплив на розвиток інновацій». Але приватні групи є керованими короткостроковими інтересами, тому часто (як і в випадку з Unit.City) спільних цілей важко досягти – держава мала б виступати регулятором та координатором спільних цілей та інтересів. Водночас, державні стейкхолдери самі не мають цілісного бачення чи стратегії (моделі, концепції тощо) розвитку промислових хайтек. Така модель вироблена на платформі Industry4Ukraine й по ній добре видно, що державні стейкхолдери роблять помилки – в них є хибний фокус на зоні інновацій (стимулюванні стартапів) – замість зон створення цінності (актори – як асоціації та кластери, які вже об’єднують інноваторів) та тестування (створення нових технопарків як Unit.City).

На підтвердження цієї тези, документ аналізує кілька успішних прикладів розвитку інновацій на системній основі в секторах близьких до промисловості. Зокрема, крім АППАУ є посилання на Грінкубатор та Біоенергетичну асоціацію України (БАУ). Робиться висновок щодо 3-х головних рушіїв розвитку інноваційних екосистем, ними є наступні –

  1. Наявність сильних гравців в зоні створення цінності – це enabler #1.
  2. Наявність комплексних інфраструктурних інституцій де різні елементи інноваційного циклу інтегровані в одне ціле, й під ефективним керівництвом.
  3. Наявність фінансування інноваційних циклів.

Звідки головний інсайт документу, формулювання рецепту успіху інновацій –

«в сегменті Х ви маєте знайти дієвого актора  – галузеву асоціацію або кластер, разом з яким ви повинні запустити «агрегатор» (технопарк, центр експертизи, центр інновацій тощо), який об’єднає та інтегрує в один ланцюжок ряд критичних для розвитку ролей та функцій. Далі, й щоб залучити в  екосистему якомога більше учасників ринку, а затим інвесторів – вирівняйте їх по спільних цілях, включіть потужний нетворкинг, виробіть спільні цілі та  ініціативи розвитку й залучіть під них фінансування.»

В розвиток цього ключового фактору успіху, документ надає 5 головних рекомендацій для коаліційної платформи Industry4Ukraine. До кінця року тільки 2 з них були виконані частково  – проведення Другого індустріального тижня та східноєвропейської конференції по Індустрії 4.0. Головна рекомендація – щодо кращого визначення структури управління, розподілу ролей між учасниками, правил залучення та перетворення платформи в повноцінного policy-maker промислових хайтек, – не виконана. Це залишається нагальним завданням для початку 2020 року.

АППАУ закликає всіх спів-організаторів платформи Industry4Ukraine визначитись щодо власних ролей на платформі та прийняти відповідальні рішення вже в 1-ому кварталі 2020 року.

Завантажити весь документ.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>