Інноваційна екосистема в суднобудуванні – звіт круглого столу в Миколаєві 13 вересня

13-те число і п’ятниця традиційно відноситься до невдалих днів. Але це точно не стосується учасників круглого столу, які зібрались 13 вересня в Миколаєві, щоб обговорити перспективи розвитку кластеру морських сервісів та суднобудування в цьому регіоні. Підсумки зустрічі, спілкування учасників, навпаки, – надихають та дають надію. Й не тільки для регіону Миколаєва, а значно ширшим спільнотам – як з інших регіонів, так і з різних промислових хайтек.

Чому ця подія

Передумови проведення цього круглого столу мають в основі 3 різні часові вектори. З одного боку, кластерна тематика та розвиток інноваційних екосистем промислових хайтек з початку 2019 твердо увійшов в аженду АППАУ, як розробника національної стратегії Індустрії 4.0. Також, АППАУ прагне розширювати свою присутність в регіонах і разом з іншими учасниками платформи Industry4Ukraine – і це другий чинник, відколи Миколаївський МДЕМ став членом АППАУ. Й третій та найголовніший, власний, миколаївський чинник – створення кластеру морських сервісів в травні 2019 р. Отже, 13 вересня всі ці 3 лінїі зійшлись в Миколаєві, в офісі компанії МДЕМ.

Головні теми дискусій

Організатори запропонували учасникам короткі виступи, після чого була дискусія

Коротко, по головним тезам у вигляді фото-репортажу.

Артем Ващиленко  (на фото – зліва), координатор кластеру морських сервісів та Центру підтримки бізнесу в м. Миколаєві розповів про ідею створення кластеру. Юрчак Олександр (АППАУ) інформував учасників про стан Індустрії 4.0 та місце в ній кластерного розвтику.

Юрій Жуков (C-Job, фото нижче) надав дуже цікаву інформацію про те, як діджиталізується світове суднобудування. Галузь розвивається досить динамічно й експерти чітко діагностують тенденції створення більш безпечних, ефективних та екологічних суден. Зокрема, мова йде про безпілотні та розумні судна (smart ship), смарт-верфі, кращу та більш глибоку інтеграцію R&D з виробництвом, повну інтеграцію по різним життєвим циклам (продуктів та виробництв), тощо. Дуже цікаво було слухати, як всі ті самі, вже звичні учасниками нашої спільноти технології – від 3D, PLM й до великих даних, проникають в галузь.

Станіслав Селезньов з МДЕМ представив європейський, грантовий проект NAVAIS, що стосується нових принципів в проектуванні та будівництві суден. МДЕМ є в числі виконавців та координаторів цього проекту, як філія концерну DAMEN.

Метою проекту є створення єдиної технологічної платформи для певного класу суден, з максимальним використання принципів модульності, виробничої кооперації, а також інтеграції розробок та проектування з виробництвом. Іншим цікавим для учасників спільноти 4.0 буде той факт, що головним партнером в проектуванні є світовий лідер цифрового дизайну, компанія Dassault Systemes. Й ще більше порадували нас амбіції самих інженерів MDEM рухатись в сторону інших сегментів 4.0 (на слайді використаний лендскейп Індустрії 4.0)

Сергій Покуй з ССК «Миколаївська верф» (на фото)  та Фатєєв Микола з Національного Університету Кораблебудування (НУК) представили концепцію нового кластеру морських сервісів. По задуму організаторів в нього має ввійти близько 16 інноваційно-виробничих та інжинірингових компаній регіону, 4 освітні заклади, а також владні структури.

Володимир Парсяк (НУК) наголосив про ключову роль кластерів в європейському та світовому суднобудуванні.

Цікавою також була інформація про місцевий інноваційний кластер RinnoHub, а також про підготовку до прийому президента європейської асоціації суднобудування, який запланований на листопад.

Рішення круглого столу

Якісна підготовка та склад учасників, конструктивний настрій дозволити швидко узгодити наступні рішення

  1. Про приєднання до платформи Industry4Ukraine (I4U) Миколаївського кластеру морських сервісів.
  2. Створення при I4U експертної групи з вироблення національної аженди в суднобудуванні.
  3. Створення робочої групи з підготовки приїзду президента Європейської асоціації з суднобудування та включення питань галузі в індустріальний діалог Україна – ЄС
  4. Створення робочої групи при кластері морських сервісів м. Миколаєва з метою профілювання спільних проектів по напрямам по 4-м напрямам діяльності.
  5. Посилення обмінів з одеським Центром 4.0  в рамках спільної екосистеми морських, цифрових сервісів в Південному регіоні.
  6. Інтенсифікація обмінів МДЕМ з аналогічними інжиніринговими центрами в Україні в області авіа-машинобудування та промислового інжинірингу по напрямам підготовки кадрів та інновацій.

Про МДЕМ

Для АППАУ приємно, що локомотивом цього руху є член асоціації, учасник платформи Industry4Ukraine технологічна мульти-сервісна компанія MDEM. Тому кілька слів про господарів. MDEM створена 2006 року, як філія нідерландського концерну DAMEN.  З початкового проектування кораблів, вони виросли сьогодні до розробки та повного обслуговування всіх діджитал платформ концерну DAMEN, та ведення всіх активностей по онлайн маркетингу. Мають корпоративні ліцензії на CADmatic, Siemens NX,  працюють з Dassault Systemes. За останні 2 роки кількість персоналу виросла на 50%, й складає 250 чоловік. МДЕМ тісно співпрацює з місцевим університетом, інтегрується в місцевий кластер, є активним учасником чисельних ініціатив в розвитку інноваційного та виробничого потенціалу міста, бере участь в спортивному житті, а в 2019 визнана одним з кращих підприємств міста. MDEM розширюється й до кінця 2019 відкриє офіс в Херсоні, де буде працювати 20 інженерів.

Детальне інтерв’ю генерального директора MDEM Олени Жукової про історію компанії та погляди на розвиток читайте за цим посиланням.

Висновки та пропозиції від АППАУ

На думку ген. директора АППАУ Юрчака Олександра, круглий стіл був дійсно одним з кращих в подібних заходах 2019. Але зрештою подібних, цікавих заходів з демонстрацією єднання та прийняття важливих стратегічних рішень в Україні чимало проходить на регіональному рівні. Тоді чому ми надаємо такого значення цьому заходу? Чим він вирізняється – аж до тієї міри, що є майже унікальним?

  1. Цікавих заходів, й особливо тих, що організуються та проводяться державними органами в Україні дійсно немало. Водночас, за виключенням, можливо Запоріжжя, є дуже мало таких регіональних форматів, де фокус робиться одночасно на промислових хайтек та цифровому розвитку, і все це відбувається регулярно та системно. Як ми зазначали в звіті річної давності, регіони не мають ні політик, ні фокусу на розвитку промислових хайтек.
  2. Ініціатива Миколаєва та цей захід відображають ідею та символіку Industry4Ukraine. В цій платформі «4» означає не тільки «для», тобто Промисловість для України. Це також символіка Індустрії4.0. Це «4 – посередині» як магніт притягує до себе, з одного боку різні промислові сектори, з іншого – задає вектор, спрямований на інноваційний розвиток України – її галузей та регіонів. Показово, що в Миколаєві саме MDEM – по суті, аутсоурсингова хайтек компанія, стає локомотивом регіонального, кластерного розвитку в суднобудуванні. Знаково, що саме цифрова компанія здатна надати новий імпульс, нове значення, нові перспективи стагнуючим промисловим секторам. І все разом створює разючий контраст з типовими ІТ-аутсоурсерами, де зазвичай, питання про вклад в місцеву промисловість взагалі не стоять.
  3. Ініціатива об’єднаного миколаївського кластеру, також хороший сигнал до нової влади та чільників Міністерства громад та територій. Україні дуже потрібні потужні промислові хайтек кластери. Ця віра та спроби живуть роками, але не дають ніякого суттєвого результату. По суті, й за виключенням рідкісних випадків як в Дніпрі з космічними кластерами та асоціаціями, в Україні немає потужних, розвинутих кластерів промислових хайтек. Повним розчаруванням стала спроба подібного діалогу в Одесі буквально за 2 дні до миколаївського заходу. Це при тому, що 2-ий рік там йде проект по смарт-спеціалізації та працює наш Центр 4.0.  Захід також контрастує з подібними в Сумах березні цього року та Львові минулого року, – там спроби поєднати хайтек з промисловцями були провальними, принаймі в спробах налагодити зв’язок між розробниками та промисловцями. Тому, ця чергова спроба заслуговує особливої уваги як на регіональному, так і на центральному рівні. Миколаїв має органічну, історичну орієнтацію на унікальний хайтек сегмент (суднобудування), ще є значний потенціал й подальша деградація цього сектору має бути зрештою зупинена саме тут. Якщо Україна справді вважає себе морською державою й прагне розбудовувати морську економіку.

Отже, більш широкий контекст дозволяє по-іншому оцінювати події та бачити перспективу. Ми закликаємо інші регіони, наших провідних членів та Центри 4.0 брати приклад з Миколаєва й активніше включатись в формування та виконання ініціатив кластерного розвитку. Також ми звертаємось до колег по платформі І4U, й зокрема, «Укрсудпрому» підтримати вказані вище ініціативи.

Виконавча дирекція АППАУ щиро дякує миколаївським партнерам за організацію заходу й включається у виконання прийнятих рішень. Зокрема, на платформі I4U найближчим часом буде організована нарада про створення робочої групи про вироблення національної аженди в суднобудуванні. І вже з маленьких виконаних кроків – досягнута домовленість про ділові обміни між MDEM та «Прогрестех – Україна», – «близнюком» MDEM для авіаційної галузі. Зустріч лідерів обох галузей відбудеться в кінці жовтня.

Корисна інформація по темі

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>