Імплементація смарт-спеціалізації в регіонах України триває вже кілька років і є цілий ряд державних та наукових інституцій, які залучені до цього процесу. Паралельно в 2020 стартував проект ClusteRISE – кластеризації регіонів. Інститут економіки та прогнозування НАН України (ІЕП) в рамках реалізації проєкту регіонального розвитку на основі смарт-спеціалізації запропонував АППАУ об’єднати дії проектів. Дійсно, напрями дій обох проектів співпадають й звідси є ряд посилів до оптимізації та синергії.
Відповідно, партнери домовились про виконання міні-проекту «Інтеграція підходів смарт-спеціалізації та кластерного розвитку в Україні» (робоча назва «Інтеграція 4.0»), який націлений на вирішення 3-х наступних спільних та головних проблем розвитку
- Спільноти науковців та розробників готові до співпраці з бізнесом в технологічних системах й відповідно до положень смарт-спеціалізації. Однак з боку бізнесу є велика недовіра, як щодо спроможностей учасників інноваційної екосистеми надавати готові рішення, так і нерозуміння процесу підприємницького відкриття та його переваг.
- З боку учасників інноваційної екосистеми є також брак маркетингової підготовки своїх інновацій та активів, а саме наявні рішення та секторально-регіональний потенціал майже невідомі підприємствам, отже вони потребують доопрацювання, кращої промоції та представлення. Важливо також розглядати спільні завдання в цій аналітиці – адже кластерна діагностика (аналіз регіональних галузевих ланцюгів доданої вартості) також є проблемним питанням.
- Потреба в об’єднанні зусиль та ресурсів проектів смарт-спеціалізації та кластеризації (як проект ClusteRISE) в більшості регіонів існує ще й тому, що обидва напрями мають спільну й велику проблему – місцеві адміністрації не зовсім готові до активної підтримки та дій, — ні по напряму смарт-спеціалізації, ні по кластерному розвитку.
Згідно умов проекту смарт-спеціалізації, і який фінансує всі заходи, в проекті “Інтеграція 4.0” розглядаються наступні цільові аудиторії
- За регіональним критерієм пропоновані заходи проводяться в регіонах Києва та області, Миколаєва, Харкова та Вінниці.
- В даних регіонах галузевий фокус спрямований на наступні сектори
- Київ та область – фармація, біо-фармація, MedTech та супутні сектори розробників та інжинірингу, що їх обслуговують в ланцюгах доданої вартості
- Харків – тут охоплюється периметр кластеру ІАМ, що зараз запускається в проекті ClusteRISE (Інжиніринг -Автоматизація – Машинобудування)
- Миколаїв – тут в фокусі морська галузь зі всіма включеними в неї сегментами (суднобудування, інжиніринг, портова інфраструктура, морські сервіси, ВМФ тощо)
- Вінниця – приладобудівний кластер
- За критерієм профілю цільових аудиторій заходи націлені на наступні категорії
- Регіональні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування
- Представники бізнесу – промислові підприємства, розробники, інтегратори, інжинірингові компанії
- Представники науки та освіти – НДІ, КБ, університети, агенції з розвитку.
Головні заходи проекту передбачають реалізацію програми наступних заходів
1. Просвіта учасників ринку
-
- Підготовка до верстки та друк проекту Національної програми кластерного розвитку до 2027. Попередньо наявна версія програми має бути доповнена більш розгорнутими викладами щодо ролі смарт-спеціалізації, успішними прикладами в Україні й підготовлена для друку.
- Проведення 1 вебінару за участю представників міжнародних експертів по смарт-спеціалізації.
- Підготовка ряду публікацій на ресурсі Industry4Ukraine, які демонструють переваги процесу підприємницького відкриття, деталізують переваги смарт-спеціалізації й роль кластерів в цій стратегії..
- Підготовка брошур «Потенціал регіону в секторі Х» (4 регіони) – детальне розкриття потенціалу кожного з цільових регіонів у вказаних вище секторах, й відповідно до вибраних напрямів смарт-спеціалізації
2. Серія круглих столів в регіонах (листопад – грудень)
Ці заходи, націлені на вузьке коло кращих експертів зі всіх цільових аудиторій й мають бути націлені на визначення ключових проблем у взаємовідносинах бізнесу, влади й науки та напрямів планів дій на 2021. Інше завдання таких заходів – формування орг. комітету по підготовці міні-конференцій з представлення потенціалу регіонів.
Планується провести по 1 заходу в кожному регіоні, всього – 4.
3. Міні-конференції – представлення інноваційного потенціалу (січень – лютий)
Базуючись на попередніх пунктах партнери проводять 4 міні-конференції (й відповідно до умов обмежень COVID-19).
Очікувані результати проекту
- Краща інтеграція КРІ та планів заходів по смарт-спеціалізації та кластерному розвитку в регіональні плани ОДА та міських адміністрацій
- Інтеграція наукових та освітніх установ в плани кластерного розвитку по кожному регіону (індикатор – є конкретні плани дій по кооперації в інноваційному розвитку в програмах кластерів на 2021)
- Кількість запланованих проектів співпраці між науковцями та бізнесом – не менше 3 по кожному регіону
Відповідальні особи на регіональному рівні від кластерних спільнот
- Київ – Юрчак Олександр, керівник проекту ClusteRISE (АППАУ)
- Вінниця – Клименко Юрій, приладобудівний кластер
- Харків – Зайцев Вячеслав, кластер ІАМ
- Миколаїв – Ханжин Роман, Морський кластер України
Відповідальні особи від ІЕП за проєктом «Розвиток інноваційної інфраструктури та вдосконалення інноваційної політики регіонів України на основі «розумної спеціалізації»» :
- Ігор Єгоров, координатор проєкту
- Юлія Рижкова, експерт проєкту
- Віталій Грига, експерт проєкту
Анонси подій проекту очікуються на початку листопада.
Довідкова інформація, інформаційне партнерство та залучення в заходи проекту – звертайтесь на адресу info@appau.org.ua