Смарт-спеціалізація та кластерний рух – проект «ІНТЕГРАЦІЯ 4.0»

Імплементація смарт-спеціалізації в регіонах України триває вже кілька років і є цілий ряд державних та наукових інституцій, які залучені до цього процесу. Паралельно в 2020 стартував проект ClusteRISE – кластеризації регіонів. Інститут економіки та прогнозування НАН України (ІЕП) в рамках реалізації проєкту регіонального розвитку на основі смарт-спеціалізації запропонував АППАУ об’єднати дії проектів. Дійсно, напрями дій обох проектів співпадають й звідси є ряд посилів до оптимізації та синергії.

Відповідно, партнери домовились про виконання міні-проекту «Інтеграція підходів смарт-спеціалізації та кластерного розвитку в Україні» (робоча назва «Інтеграція 4.0»), який  націлений на вирішення 3-х наступних спільних та головних проблем розвитку

  1. Спільноти науковців та розробників готові до співпраці з бізнесом в технологічних системах й відповідно до положень смарт-спеціалізації. Однак з боку бізнесу є велика недовіра, як щодо спроможностей учасників інноваційної екосистеми надавати готові рішення, так і нерозуміння процесу підприємницького відкриття та його переваг.
  2. З боку учасників інноваційної екосистеми є також брак маркетингової підготовки своїх інновацій та активів, а саме наявні рішення та секторально-регіональний потенціал майже невідомі підприємствам, отже вони потребують доопрацювання, кращої промоції та представлення. Важливо також розглядати спільні завдання в цій аналітиці – адже кластерна діагностика (аналіз регіональних галузевих ланцюгів доданої вартості) також є проблемним питанням.
  3. Потреба в об’єднанні зусиль та ресурсів проектів смарт-спеціалізації та кластеризації (як проект ClusteRISE) в більшості регіонів існує ще й тому, що обидва напрями мають спільну й велику проблему – місцеві адміністрації не зовсім готові до активної підтримки та дій, — ні по напряму смарт-спеціалізації, ні по кластерному розвитку.

Згідно умов проекту смарт-спеціалізації, і який фінансує всі заходи, в проекті “Інтеграція 4.0”  розглядаються наступні цільові аудиторії

  1. За регіональним критерієм пропоновані заходи проводяться в регіонах Києва та області, Миколаєва, Харкова та Вінниці.
  2. В даних регіонах галузевий фокус спрямований на наступні сектори
    1. Київ та область – фармація, біо-фармація, MedTech та супутні сектори розробників та інжинірингу, що їх обслуговують в ланцюгах доданої вартості
    2. Харків – тут охоплюється периметр кластеру ІАМ, що зараз запускається в проекті ClusteRISE (Інжиніринг -Автоматизація – Машинобудування)
    3. Миколаїв – тут в фокусі морська галузь зі всіма включеними в неї сегментами (суднобудування, інжиніринг, портова інфраструктура, морські сервіси, ВМФ тощо)
    4. Вінниця – приладобудівний кластер
  3. За критерієм профілю цільових аудиторій заходи націлені на наступні категорії
    1. Регіональні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування
    2. Представники бізнесу – промислові підприємства, розробники, інтегратори, інжинірингові компанії
    3. Представники науки та освіти – НДІ, КБ, університети, агенції з розвитку.

Головні заходи проекту передбачають реалізацію програми наступних заходів

    1. Просвіта учасників ринку

    1. Підготовка до верстки та друк проекту Національної програми кластерного розвитку до 2027. Попередньо наявна версія програми має бути доповнена більш розгорнутими викладами щодо ролі смарт-спеціалізації, успішними прикладами в Україні й підготовлена для друку.
    2. Проведення 1 вебінару за участю представників міжнародних експертів по смарт-спеціалізації.
    3. Підготовка ряду публікацій на ресурсі Industry4Ukraine, які демонструють переваги процесу підприємницького відкриття, деталізують переваги смарт-спеціалізації й роль кластерів в цій стратегії..
    4. Підготовка брошур «Потенціал регіону в секторі Х» (4 регіони) – детальне розкриття потенціалу кожного з цільових регіонів у вказаних вище секторах, й відповідно до вибраних напрямів смарт-спеціалізації

    2. Серія круглих столів в регіонах (листопад – грудень)

Ці заходи, націлені на вузьке коло кращих експертів зі всіх цільових аудиторій й мають бути  націлені на визначення ключових проблем у взаємовідносинах бізнесу, влади й науки та напрямів планів дій на 2021.  Інше завдання таких заходів – формування орг. комітету по підготовці міні-конференцій з представлення потенціалу регіонів.

Планується провести по 1 заходу в кожному регіоні, всього – 4.

    3. Міні-конференції – представлення інноваційного потенціалу (січень – лютий)

Базуючись на попередніх пунктах партнери проводять 4 міні-конференції (й відповідно до  умов обмежень COVID-19).

Очікувані результати проекту

  1. Краща інтеграція КРІ та планів заходів по смарт-спеціалізації та кластерному розвитку в регіональні плани ОДА та міських адміністрацій
  2. Інтеграція наукових та освітніх установ в плани кластерного розвитку по кожному регіону (індикатор – є конкретні плани дій по кооперації в інноваційному розвитку в програмах кластерів на 2021)
  3. Кількість запланованих проектів співпраці між науковцями та бізнесом – не менше 3 по кожному регіону

Відповідальні особи на регіональному рівні від кластерних спільнот

  • Київ – Юрчак Олександр, керівник проекту ClusteRISE (АППАУ)
  • Вінниця – Клименко Юрій, приладобудівний кластер
  • Харків – Зайцев Вячеслав, кластер ІАМ
  • Миколаїв – Ханжин Роман, Морський кластер України

Відповідальні особи від ІЕП за проєктом «Розвиток інноваційної інфраструктури та вдосконалення інноваційної політики регіонів України на основі «розумної спеціалізації»» :

  • Ігор Єгоров, координатор проєкту
  • Юлія Рижкова, експерт проєкту
  • Віталій Грига, експерт проєкту

Анонси подій проекту очікуються на початку листопада.

Довідкова інформація, інформаційне партнерство та залучення в заходи проекту – звертайтесь на адресу info@appau.org.ua

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>