Створення національного плану дій з виробництва медичного обладнання

Звернення до виробників України

Пік пандемії COVID-19 наближається до України й загроза життю тисяч людей зростає кожного дня. Критичним елементом для врятування пацієнтів є респіраторна підтримка, яку забезпечують апарати штучної вентиляції легенів,а кисневе та інше обладнання. Це обладнання є в величезному дефіциті й наш уряд поки не має конкретних цілей та планів щодо його виробництва в Україні, як це роблять інші країни.

Від імені кількох асоціацій виробників України та платформи Industry4Ukraine, які сьогодні вже об’єднались в єдину інженерну спільноту – рух #BreatheUkraine, та за підтримки Громадського штабу з подолання COVID-19 в Україні, ми звертаємось до бізнесів, виробників медичної апаратури, а також підприємств з близькими технологічними циклами та спроможностями з пропозицією створення єдиного національного плану дій з розгортання українського виробництва медичної апаратури.

Нами проаналізований попередній стан готовності медичної системи в сфері забезпечення апаратами штучної вентиляції легенів (аШВЛ), концентраторів кисню, зволожувачів та інших засобів технологічної інфраструктури забезпечення киснем пацієнтів COVID-19. Ці засоби є критичними для врятування життя пацієнтів в період загострення хвороби.

 1. При необхідності апаратів ШВЛ від 50 до 70 тис. штук, в країні їх є на сьогодні не більше 5 тисяч, серед яких вагома частина – несправні. Стан кисневих мереж і в цілому кисневої інфраструктури включно з концентраторами кисню та іншого обладнання – невідомий.
 2. Існуючі в країні підприємства по виробництву аШВЛ виробляють всього 200 шт на місяць. Але потенційно, в країні наявні потужності для виробництва тисяч таких приладів.
 3. Головними проблемними питанням розгортання масштабного локального виробництва є наступні
  • проведення сертифікації та клінічних випробувань, які треба забезпечити у найкоротші строки із належною якістю.
  • наявність (закупівля або локальне виробництво) виробництво найбільш критичних компонентів – таких, як датчики кисню, потоку, пневматичні клапани, турбіни тощо.
  • відсутність повної та детальної ліцензованої технічної документації для розгортання виробництва на інших підприємствах, включно з належною технічною підтримкою виробників.
  • відсутність підготовленого медичного персоналу – в достатній кількості та якості
 4. Централізованих потреб та державних планів виробництва медичної апаратури нами не виявлено. Але ми точно знаємо, що лічені місцеві виробники аШВЛ до цього часу не отримали жодного запиту або замовлення від держави, немає мобілізації широкого кола виробників компонентів і медичного обладнання, в той час як інші країни розміщуючи замовлення за кордоном інтенсивно мобілізують виробництва навколо забезпечення потреби респіраторної підтримки для своїх громадян .

По суті, Україна залишається однією з небагатьох держав світу, яка ще не мобілізувала  свої промислові потужності на боротьбу з COVID-19.

Величезним викликом для країни є той факт, що в Україні фактично не залишилось  виробників великосерійних виробництв з необхідними технологічними циклами. Мова сьогодні йде радше про об’єднання малого та середнього бізнесу в єдину технологічну екосистему. Й це тим більший виклик для нашої координації та спільного плану дій.

Наслідки подібного стану речей досить очевидні. Якщо країна зараз рухається по сценарію Італії або Іспанії, то в пік пандемії відсутність відповідного обладнання призведе до загибелі багатьох тисяч пацієнтів, проте, враховуючи стан медицини в Україні до пандемії, в порівнянні з цими країнами, небезпека є більшою, а наслідки можуть ще більш сумні.

Відповідно до вищесказаного, ми звертаємось до виробників медичного обладнання України, відповідних бізнес-асоціацій та об’єднань з пропозицією створення єдиного, оперативного національного плану мобілізації виробників медичної апаратури, а також інших виробників, здатних виробляти компоненти для необхідного обладнання. 


Головні пункти цього плану наступні:  

 1. Провести визначення пріоритетних позицій та кількісних показників. Отримати об’єктивні дані від МОЗ, щодо реального стану медичного обладнання в критичному переліку, та провести їх незалежну експертизу.
 2. Визначити національну потребу в медичних виробах – аШВЛ, кисневих концентраторах та інших критичних системах, виходячи з принципу нульової толерантності до смертності, із залученням провідних епідеміологів, лікарів, відповідної міжнародної експертизи та з урахуванням країн з найбільшим клінічним досвідом.
 3. Дослідити всі існуючі виробничі потужності. Визначити перелік підприємств – базових виробників кінцевих виробів, та їх компонентів. Скоординувати плани виробництва з урахуванням п. 2.
 4. Залучити іноземних виробників з технічними ліцензіями та відповідною технічного підтримкою для швидкого розгортання виробництв в Україні.
 5. Забезпечити початкове фінансування запуску виробництв через державний бюджет, а також місцеві бюджети. Залучити фінансування з інших джерел та фондів, включно з міжнародною технічною допомогою.
 6. Забезпечити регуляторні зміни в проведенні клінічних досліджень та прискореній сертифікації нового обладнання та виробництв.
 7. Провести заходи щодо підготовки лікарів та медичного персоналу до пікових умов, включно з необхідними навчаннями та поширенням компетенції з надання респіраторної підтримки на всі можливі лікарські спеціалізації.

З боку нашої інженерної спільноти, ми вже працюємо над виявленням, обліком, систематизацією та мобілізацією потужностей десятків виробників. Ми також зробили технічний аналіз існуючих варіантів розширення виробництва, створення нових виробів в Україні й готові надати спільноті свої детальні пропозиції. По-суті, наразі відбувається  громадська виробнича мобілізація, створення великої технологічної екосистеми, нового кластеру, здатного виробляти сотні й тисячі одиниць медичного обладнання та необхідних для них компонентів.

Зайве також наголошувати, наскільки це необхідно в умовах економічної кризи,

яка насувається. Але для повноцінного запуску такої екосистеми є дві головні умови

А – мобілізація та координація всіх виробників, хто здатен виробляти подібні вироби, в національних масштабах

В –  цільова, ефективна та негайна підтримка держави.

Якщо ваше підприємство чи обєднання готове долучитись до створення подібного плану дій, прохання заповнити форму. З питань координації та пропозицій, звертайтесь за адресою info@industry4ukraine.net 

Платформа Industry4Ukraine (включає більше 30 бізнес-асоціацій)               

AVERE Ukraine (Європейська асоціація з електромобільності, сталого транспорту та інфраструктури України) та Громадський штаб з подолання COVID-19 в Україні

Асоціація «підприємств промислової автоматизації України»

Харківський ІТ-кластер

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>