Перша презентація українських кластерів промислових хайтек на UA cluster week

Перший український кластерний тиждень включав чимало багато важливих тем розвитку, й їх кількість та різноплановість важко резюмувати одним, єдиним звітом. Окремої уваги заслуговують дискусії про нові європейські програми, по Центрам експертизи в діджиталізації МСП, інтеграції в ланцюги доданої вартості ЄС й, звичайно, про стан політик. Але почнемо ми з найголовнішої теми, власне, заради якої й планувалась ця подія. Мова про першу презентацію потенціалу наших 12 промислових та хайтек кластерів. З оглядом на міжнародний характер кластерного тижня, ця перша колективна спроба звісно заслуговує й окремого освітлення й підведення своїх підсумків.

Отже, з 26 по 28 квітня на конференції були представлені наступні кластери  – кластери ІАМ з Запоріжжя та Харкова, Херсонський бізнес-кластер, кластер RinnoHUB з Миколаєва, Вінницький кластер промислової автоматизації та приладобудування, Керамічний кластер Донеччини, Київська кластерна ініціативу пром. хайтек, Український кластер Automotive & Mobility, Українська меблева асоціація, Морський кластер України та Kharkiv IT-cluster. АППАУ, яка також є кластерною організацією національного рівня, окремо не презентувалась, але власне інформації про нас та національні проекти 4.0 було достатньо в інших презентаціях, в першу чергу, у виступі 27 квітня голови правління АППАУ Олега Щербатенко.

Презентації кластерів відбулись в 2х форматах – для одних кластерів в 4-5 хвилинному форматі speed dating (коротка презентація про себе), інші мали більше часу – до 15-20 хв на більш розгорнуте представлення не тільки себе, але й свого бачення міжнародної співпраці з партнерами з інших країн.

Для ілюстрації потенціалу наших кластерів, й зокрема, аспектів міжнародної співпраці, варто виділити наступні моменти

  • Практично всі кластери демонстрували потенціал свого регіону через кількість учасників ринку у відповідних галузях
  • Потужно, як вже зріла кластерна організація, виглядала Українська меблева асоціація – показники експорту й щорічні 20-30% темпи зростання експорту приємно дивують
  • АППАУ в свою чергу демонструвала низку розвиткових проєктів Індустрії 4.0 (Центри 4.0, стандарти, промоція нових технологій), – включно з розвитком кластерного руху
  • IT-кластер з Харкова демонстрував сильну синергію з освітньою екосистемою регіону – наразі, в цій сфері реалізується близько 20 спільних проектів
  • Більшість кластерів акцентували на інноваційних рішеннях та пропозиціях для ринку. Зокрема, харківський кластер ІАМ представив окремий ландшафт своїх інноваторів Індустрії 4.0, а запорізький кластер – формат Technology & Innovation day. Інноваційні рішення своїх членів демонстрував і Вінницький кластер.
  • Херсонський бізнес-кластер акцентував на іншій своїй перевазі – вмінні створювати нові, комплексні рішення «під ключ» для агро-харчової промисловості
  • Морський кластер України та Український кластер автопрому та мобільності обидва демонстрували сильну орієнтацію на інтеграцію в європейські мережеві, кластерні структури – обидва кластери вже мають сплановані заходи та встановлені контакти у відповідних європейських кластерних асоціаціях.

Пропозиції до міжнародних партнерів чітко звучали в спільній презентації запорізького та харківського кластерів ІАМ. Зокрема, тут було сказано, що обидва кластери готові до участі в програмах розвитку Індустрії 4.0, смарт-спеціалізації та розвитку інноваційних екосистем регіонального та галузевого рівнів.

В цілому, ці меседжи про потенціал, напрями розвитку та співпраці є цілком дотичними до пріоритетів ЄС, зокрема, в цифровому та зеленому переході, а також фокусі на розвитку інновацій та індустріальних екосистем. Згідно першим відгукам зарубіжних колег, наші кластери справили добре враження й особливо на фоні інших країн Східного партнерства. Сам захід освітлюється на ресурсах платформи ЕССР, EU4Digital, й також планується окремий звіт для Єврокомісії.

В якості головного підсумку для всіх наших промислових хайтек кластерів ми можемо відмітити той факт, що контакти встановлені з кластерними спільнотами по більшості країн СхП та Східної Європи. З тими, з ким ще не встановили – плануємо зробити до кінця 2021. Отже, наші кластери можуть вже сьогодні розвивати партнерські стосунки. Це важливо з огляду на програми EU4Digital, EU4Business та подібні, де формат передбачає зв’язок між бізнес-об’єднаннями МСП вказаних категорій країн.

Другим важливим підсумком є факт «прокачування» в сучасних євро – тематиках не тільки вказаних 12 кластерів, але й значно ширшого кола українських стейкхолдерів. Маємо за це вже чимало вдячних відгуків про корисність цих обмінів й необхідність продовження подібних заходів в майбутньому.

Третім гарним маркером для наших кластерів є запуск платформи matchmaking. Й хоча далеко не всі наші кластери були активні з цим інструментом, перші хороші сигнали ми вже маємо – зокрема, відмітимо успішний обмін та початок співпраці між Литовським кластером автопрому з аналогічним українським кластером.

Маємо надію, що ця активність нашої кластерної спільноти не залишиться непоміченою на рівні центрального уряду та регіональних органів влади. Практично, ми й досі не бачимо явних ознак зближення з їх боку з нашим кластерним рухом на платформі Industry4Ukraine, а їх участь в цій конференції була мінімальною. Про відставання державних політик в сфері розвитку кластерів, зростання ролі кластерів в процесах ре-індустріалізації економіки країни, інноваційному та цифровому розвитку чимало говорили й колеги з Білорусії та Грузії. Видається на те, що бізнес та бізнес-об’єднання всюди демонструють значно вищу динаміку розвитку, ніж державні органи.

Відповідно, в фінальну резолюцію конференції і яка ще готується, обов’язково ввійде пункт про посилення співпраця та обмінів між національними кластерними комітетами країн Східного партнерства, включно з покращенням кластерних політик національного рівня кожної з країн.

В цілому, і якщо резюмувати наш розвиток з початку року, ми рухаємось досить динамічно й згідно наміченим планам розвитку на 2021. Наступний важливий рубіж – це початок інституціоналізації кластерного руху в Україні.

Наразі й від імені нашого кластерного комітету платформи та орг комітету Industry4Urkaine, ми щиро дякуємо всім залученим кластерам за їх активну участь в конференції.

Й особлива подяка  GIZ-Ukraine, адже цей захід відбувся в рамках проєкту ClusteRISE, які фінансується німецьким урядом через GIZ.

 

Юрчак Олександр

Керівник проєкту ClusteRISE

Кластерний комітет Industry4Ukraine